
Na satelitnej snímke z augusta tohto roku sú tábory Usámu bin Ládina v blízkosti Darunty pri Džalalabade. Na snímkach zbombardovaných objektov a mesta z minulého štvrtka vraj vidieť mŕtve telá civilistov.
FOTO – ARCHÍV
kých špionážnych satelitov z čias studenej vojny.
Staršie snímky satelitu Ikonos, dostupné na internetovej stránke www.globalsecurity.org ukazujú bin Ládinove tábory a vidieť na nich kolónu automobilov či dokonca zástup pochodujúcich mužov v blízkosti Džalalabadu. Na snímkach, ktoré skúpili Američania, vraj s rovnakou jasnosťou vidieť ležiace telá obetí po bombardovaní.
Podľa amerického zákona má ministerstvo obrany v prípade vojny právomoc kontrolovať, dokonca „vypnúť“ civilné satelity vypustené v USA.
Rozhodnutie zneprístupniť satelitné snímky verejnosti prijali minulý štvrtok, po správach o civilných obetiach nočného bombardovania výcvikových táborov v oblasti mesta Darunta, severozápadne od Džalalabadu. Podľa afganskej agentúry AIP je v Darunte veliteľstvo 81. brigády talibanských milícií. Neurobili to však vládnym nariadením, ale Pentagon odkúpil od agentúry Space Imgaging exkluzívne práva na všetky satelitné snímky satelitu Ikonos z Afganistanu od začiatku náletov 9. októbra. Podľa britského denníka tento spôsob spravodajskí experti veľmi kritizovali.
Americká armáda má sedem vlastných satelitov. Štyri z nich, tzv. Keyholes, robia snímky s údajne 6- až 10-krát väčšou rozlišovacou schopnosťou ako Ikonos. Rozhodnutie teda možno vnímať ako snahu obmedziť informácie o výsledkoch náletov.
„Ak zaviedli kontrolu, je celkom možné, že médiá budú vládu žalovať pre cenzúru,“ povedal John Pike z mimovládnej organizácie Globalsecurity prevádzkujúcej internetovú stránku so satelitnými snímkami.
Jediným alternatívnym zdrojom satelitných snímok tak zostane ruský systém Kozmos. Rusko však zatiaľ do sporu o informácie nevstúpilo, uzatvára The Guardian. (zah)