Chcete študovať? Študujte!

Slovensko sa snaží, aby každý mohol získať vzdelanie podľa svojej chuti. Na gymnáziách, stredných odborných školách i na väčšine učilíšť môžete získať maturitu. Aj vysokých škôl je na Slovensku dosť – možno až priveľa. Na milión obyvateľov u nás pripadajú


Keď získate vysokoškolský diplom v zahraničí, u nás vám ho nemusia uznať. FOTO – ARCHÍV

takmer štyri vysoké školy. Niektorých však láka štúdium v zahraničí: možnosťou zdokonaliť sa v cudzom jazyku, spoznať inú krajinu a – učiť sa iným spôsobom.

Ako cestovať za vzdelaním

Naše školy do detí nalejú množstvo informácií. Ale – je to príprava na život? V USA či Európe sa učia najmä samostatne pracovať s informáciami. Preto sa o zahraničné štipendiá uchádzajú vysokoškoláci aj stredoškoláci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak máte záujem o štúdium v zahraničí, môže vám poradiť Slovenská akademická informačná agentúra, Informačné centrá mladých, Americká kultúrna výmena a iné. Dopredu by ste si však mali zistiť, aké podmienky musíte splniť, aby vám doma štúdium uznali.

SkryťVypnúť reklamu

„Aby poslucháčom mohol byť priznaný štatút zahraničného študenta a z toho vyplývajúce výhody, musia si zvoliť akreditovaný odbor, ktorý vedie k ďalšiemu stupňu vzdelania na štátom uznanej vysokej škole,“ hovorí Mária Hrabinská zo Strediska pre ekvivalenciu dokladov o vzdelaní.

Univerzity si žiarlivo strážia svoje meno

Tí, ktorí nechcú pri štúdiu v zahraničí „stratiť“ rok, by si mali vybrať čo najviac predmetov s takým obsahom, aký sa vyučuje na ich domácej škole. Po návrate zo zahraničia budú musieť zložiť menej rozdielových skúšok. Gymnazisti, ktorí chodili na americkú high school, musia počítať so skúškou zo slovenčiny.

„Dôležité je aj to, aký stupeň náročnosti si zvolíte,“ hovorí osemnásťročná Jana, ktorá strávila prostredníctvom Americkej kultúrnej výmeny rok v USA. „Ak sa totiž rozhodnete, že budete študovať napríklad matematiku na nižšej úrovni, prípadne si niektoré predmety vôbec nezapíšete, musíte pred nástupom do ďalšieho ročníka gymnázia urobiť viac rozdielových skúšok.“

SkryťVypnúť reklamu

Ak však chcete semester či dva študovať vonku a zároveň mať úplnú voľnosť vo výbere predmetov, je lepšie požiadať o prerušenie štúdia na „domácej“ škole. Je totiž pravdepodobné, že na Sorbone, Harvarde či Karlovej univerzite budete študovať iné profilové predmety ako doma, a univerzity si žiarlivo strážia svoje meno – žiadna asi nebude chcieť vydať diplom študentovi, ktorého študijný profil sa príliš líši od toho, čo ona od svojich absolventov vyžaduje. Môžete si však vybaviť individuálny študijný plán a študovať nejaký čas paralelne na dvoch univerzitách.

Revolúcia v akademickom svete

Aj keď ste už „majiteľom“ vysokoškolského diplomu, môžete mať problémy s jeho uznaním, ak chcete pokračovať v štúdiu v inej krajine. Lisabonský dohovor o uznávaní kvalifikácií týkajúcich sa vysokoškolského vzdelania síce hovorí, že žiadatelia o uznanie svojich zahraničných diplomov majú právo na spravodlivé posúdenie svojich kvalifikácií. Hovorí tiež, že uznanie môže byť zamietnuté iba vtedy, ak existujú zásadné rozdiely medzi zahraničnou kvalifikáciou a kvalifikáciou nadobudnutou doma. Ale s tým, čo sú to „zásadné rozdiely“, sú problémy na celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

„Jednotlivé štáty deklarujú, že je potrebné vytvoriť celoeurópsky priestor vysokoškolského vzdelávania, ktorý by umožnil voľný pohyb študentov aj absolventov, a uvažuje sa aj o určitej harmonizácii štúdia na univerzitách,“ hovorí Mária Hrabinská. „Vysoké školy si však bránia akademické slobody a úvahy o harmonizácii vzdelávania vyvolávajú revolúciu v univerzitných kruhoch. S vysokými očakávaniami sú však spojené medzinárodné iniciatívy, ktoré vychádzajú z hamonizácie stupňov vzdelávania.“

Malý obchod s diplomami

Na transnárodnom poskytovaní vzdelávania sa priživujú aj podvodníci. Môže sa stať, že e-mailom dostanete ponuku: Ste významný manažér, chýba vám len vysokoškolský diplom? Titul bakalára však môže byť váš – stačí, keď absolvujete štvortýždňové dištančné štúdium (poplatok 20 000 dolárov) vo vašom odbore.

SkryťVypnúť reklamu

„Toto je, samozrejme, podvod. Videli sme už všelijaké falzifikáty,“ vysvetľuje Hrabinská. „Najväčšie podozrenie vzbudzujú práve tie najhonosnejšie – vytlačené na krásnom ručnom papieri.“

MONIKA GÁLIKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 406
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 728
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 261
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 406
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 731
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 289
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu