BRATISLAVA – Bilancia zahraničného obchodu SR skončila po prvom mesiaci roku 2000 s deficitom 5,3 miliardy korún. Výška pasívneho salda bola pre ekonomických analytikov prekvapením, ich pôvodné odhady sa vo väčšine prípadov pohybovali okolo štyroch miliárd korún.
Mohutný nárast obchodného schodku pripisujú viacerým faktorom. „Už predchádzajúce mesiace naznačili, že oživenie domáceho dopytu sa vo výraznej miere odzrkadľuje vo výške importov. Navyše od začiatku januára bola odstránená dovozná prirážka, a preto je pravdepodobné, že časť z plánovaných dovozov sa presunula z decembra na január. Svoju úlohu určite zohralo aj januárové oslabenie koruny,“ povedal denníku SME analytik ČSOB Ľudivít Ódor.
Podľa údajov Štatistického úradu SR stúpla hodnota januárového importu medziročne o 44,1 percenta, kým objem exportu sa oproti januáru 2000 zvýšil o 38,7 percenta. „Za impozantnou dynamikou rastu dovozov aj vývozov treba hľadať do značnej miery vplyv vyššieho počtu pracovných dní. Minulý mesiac bol ich počet v porovnaní s januárom 2000 vyšší o dva. Na rozdiel od konca minulého roku, keď rast dovozov súvisel prevažne so spotrebiteľským dopytom, je už januárový import ťahaný najmä domácim investičným dopytom a rastom cien výrobkov súvisiacich s vývojom cien energetických surovín,“ tvrdí analytik Slávie Capital Pavol Ondriska.
Vysoký obchodný deficit tak nie je dôvodom na obavy. „Štruktúra zahraničného obchodu určite nedáva na paniku žiadny dôvod. PozItívne vnímame najmä nárast vývozu kovov a kovových výrobkov, ktorý vzrástol oproti priemeru posledných troch mesiacov o 34 percent. Tent nárast súvisí s priaznivou situáciou vo VSŽ,“ dodáva Tomáš Kmeť, analytik Slovenskej sporiteľne.
Postupné oživovanie domáceho dopytu – tak spotrebného, ako aj investičného – by v tomto roku malo priniesť horšie výsledky zahraničnoobchodnej bilancie než dosiaľ. „Zrejme si budeme musieť zvykať na horšie čísla ako v minulom roku. Náš tohtoročný odhad je približne 50-miliardový deficit,“ zdôraznil Ódor.
MICHAL NALEVANKO