nie sankcií. Irak odmieta na svoje územie prijať inšpektorov z novej medzinárodnej komisie, ktorá približne pred rokom nahradila UNSCOM. Zbrojné inšpekcie sa preto v Iraku od decembra 1998 nevykonávajú.
Certifikát zbrojných inšpektorov o tom, že Irak už nevlastní a ani nevyvíja žiadne zbrane hromadného ničenia, je podmientou odvolania medzinárodného embarga, uvaleného na Irak po vojne v Perzskom zálive. Vzhľadom na nedávne americko-britské bombardovanie irackých cieľov však diskusie medzi delegáciou z Bagdadu, vedenou ministrom zahraničných vecí Muhammadom Saífom as-Sahháfom, zrejme nebudú veľmi plodné a hrozí, že sa premenia na propagandistické cvičenie proti Washingtonu. As-Sahháf už pred príchodom dal jasne najavo, že inšpektorov Bagdad späť neprijme.
Problémom však nie je len Irak, ani členovia BR OSN sa medzi sebou nevedia dohodnúť na jednotnej stratégii. Francúzsko, Rusko a Čína presadzujú okamžité zrušenie sankcií, zatiaľ čo USA a Británia podmieňujú ich zrušenie certifikátom zbrojných inšpektorov. Aj oba tieto štáty však už zvažujú revíziu sankčného režimu. Tzv. rozumné sankcie by mali odstrániť nežiaduce účinky embarga na irackých ľudí a zamerať sa na tie sféry hospodárstva, na ktorých stojí moc irackého diktátora. Medzi tymito pólmi je plán postupného uvoľňovania sankcií v nadväznosti na výsledky zbrojných inšpekcií. (tasr, kl)