
Kuvajt, ktorý včera za prítomnosti bývalého amerického prezidenta Georgea Busha a ďaľších prominentných hostí oslavoval 10. výročie konca irackej invázie, ostáva jedným z mála skutočných amerických spojencov z bývalej protiirackej koalície. FOTO - REUTERS
KUVAJT - V rámci cesty po krajinách Blízkeho východu včera americký minister obrany Colin Powell navštívil Kuvajt a krátko aj Saudskú Arábiu a Sýriu. Návštevu Kuvajtu si šéf americkej diplomacie načasoval práve na kuvajtský štátny sviatok a 10. výročie oslobodenia krajiny od irackej invázie. Powell zároveň symboliku výročia porážky Iraku v Spojenými štátmi riadenej vojenskej operácii pred 10 rokmi využil na to, aby vyslal Iraku signál o politike nového amerického prezidenta v tejto oblasti. „Netrpezlivo čakáme na deň, keď sa Irak znovu pripojí do rodiny národov a iracký ľud bude slobodný. Tento deň príde skoro,“ povedal na oslavách.
Powell sa na oslavách pripojil k bývalému prezidentovi USA Georgeovi Bushovi, Normanovi Schwartzkopfovi, niekdajšiemu veliteľovi spojeneckých jednotiek, bývalým britským premiérom Margaret Thatcherovej a Johnovi Majorovi a argentínskemu exprezidentovi Carlosovi Menemovi. „Použitie sily bolo vtedy morálne. USA Kuvajt nikdy nenechajú padnúť,“ povedal Bush.
Počas cesty po Blízkom východe sa nový šéf americkej diplomacie snažil presvedčiť arabské vlády o nutnosti udržať pri živote protiiracké sankcie. Z tohto hľadiska dôležitou zastávkou bola Sýria, ktorá nedávno otvoreným ropovodom dováža z Iraku ropu. Obchodovanie s ropou má Bagdad povolené len pod prísnym dohľadom OSN v rámci programu ropa za potraviny. Powell štvordňovú cestu po Blízkom východe začal v piatok v Egypte, cez víkend bol v Izraeli, na palestínskych autonómnych územiach a v Jordánsku. (čtk, reuters)