
Na farme v Heddone pálili celú noc telá prasiat a kráv infikovaných slintačkou a krívačkou. Ochorenia úplne ochromili britský dobytkársky priemysel. FOTO - REUTERS
Independent sa domnieva, že keď sa súčasná kríza pominie, vláda musí začať debatu o potravinách a spôsobe stravovania. Aj v minulosti jednotlivé kabinety propagovali myšlienku, že masová výroba lacných potravín je želateľným javom. Čím viac mäsa sa vyrábalo, tým bolo lacnejšie. Je pravda, že čoraz módnejším sa stalo vegetariánstvo, to však nezastavilo vzrastajúci dopyt po lacnom mäse. Choroba šialených kráv, ako aj súčasná kríza s krívačkou a slintačkou však ukazujú, že ľudia potrebujú menej mäsa, ale lepšej kvality.
Denník Times upozorňuje, že britské supermarkety sa pripravujú na nákupnú horúčku, pretože zákazníci sa budú chcieť dostatočne zásobiť bravčovinou. Obchody síce narýchlo objednávajú mäso z Írska, Dánska a Holandska, no ako povedal hovorca Britskej federácie potravín a nápojov, zákaz zabíjania a zákaz prepravy sa čoskoro musí prejaviť nedostatkom na pultoch. (tasr)