Britskí farmári boj so slintačkou a s krívačkou začínajú prehrávať

LONDÝN - Celú noc horeli v Anglicku veľké ohne. Spálili mŕtve telá stoviek ošípaných a dobytka. Tie museli zomrieť pre stále väčšie obavy z prepuknutia slintačky a krívačky. Tieto dve ochorenia ochromili britský dobytkársky priemysel. Preprava zvierat ...

LONDÝN - Celú noc horeli v Anglicku veľké ohne. Spálili mŕtve telá stoviek ošípaných a dobytka. Tie museli zomrieť pre stále väčšie obavy z prepuknutia slintačky a krívačky. Tieto dve ochorenia ochromili britský dobytkársky priemysel. Preprava zvierat po krajine je zakázaná.

Ľudia sa majú vyhýbať farmám, parkom a prírodným rezerváciám, aby obmedzili šírenie veľmi nákazlivej choroby. Nádeje, že choroba je pod kontrolou, v nedeľu zmaril objav nového ohniska nákazy. „Ak v lehote 24 hodín zistíme ďalšie prípady, zvlášť na väčšom území, tak sa obávam, že choroba sa nám začne vymykať,“ povedal včera David Hill, predstaviteľ Národného zväzu farmárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na farme Burnside v severovýchodnom Anglicku, ktorú považujú za zdroj nákazy, buldozéry zhŕňali zvieracie mŕtvoly na ohromnú hranicu zo slamy, železničných podvalov a uhlia.

Situácia je vážna

Britský minister poľnohospodárstva Nick Brown varoval, že choroba sa možno preniesla až za Lamanšský prieplav. V nedeľu zistili nový prípad slintačky a krívačky hovädzieho dobytka z farmy na juhozápade Anglicka, odkiaľ vyviezli ovce na európsky kontinent. Británia urýchlene testuje ovce z tejto farmy, aby určili, či boli nakazené chorobou, ktorá predstavuje smrteľnú hrozbu pre ťažko skúšaných britských poľnohospodárov.

„Toto je vážny vývoj udalostí - to nemôžem poprieť,“ priznal minister Brown, ktorý mal včera v Bruseli stretnutie s kolegami z EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

V Holandsku zlikvidovali cez víkend preventívne viac ako 3000 kusov poľnohospodárskych zvierat na 11 farmách. Všetky zvieratá doviezli z Veľkej Británie. K vyhubeniu časti stáda oviec došlo v nedeľu v nemeckom Porýní-Vestfálsku, kde zlikvidovali 400 kusov oviec.

Šokovaní farmári

Rizikové farmy v Británii strážia policajné kordóny. Ich návštevníci si musia umývať topánky a pneumatiky áut dezinfekčným prostriedkom. Objav nového prípadu šokoval farmárov v celej Británii, zvlášť preto, že sa vyskytol v oblasti vzdialenej od ostatných fariem, postihnutých počas týždeň trvajúcej krízy. Znamená to, že choroba sa rozšírila na celé Anglicko, keďže veterinárni úradníci odhalili prípady od severovýchodu až dolu po juhovýchod a odľahlý juhozápad. Posledný prípad sa vyskytol na farme v Devone, na juhozápade Anglicka, v najväčšej dobytkárskej oblasti štátu. „Táto farma má asi 600 kusov dobytka a 1500 oviec,“ vyhlásil hlavný zverolekár Veľkej Británie Jim Scudamore.

SkryťVypnúť reklamu

Veľké straty

Prvý prípad slintačky a krívačky identifikovali minulý týždeň u 28 prasiat na bitúnku v Essexe v juhovýchodnom Anglicku. Objav vyvolal okamžite na celom svete zákaz vývozu britských zvierat, čerstvého mäsa a mlieka.

Britský potravinársky priemysel odhadol, že štát by mohol prísť až o 50 miliónov libier týždenne stratou na vývozoch a inými nákladmi. Predstavitelia povedali, že dosiaľ bolo nútene zabitých asi 500 kusov hovädzieho dobytka, 2000 ošípaných a 250 oviec podozrivých z choroby alebo ohrozených infekciou slintačky a krívačky.

Slintačka a krívačka sa prejavujú rastom pľuzgierov v papuli a na nohách párnokopytníkov. Veľká epidémia slintačky a krívačky v roku 1967 znamenala pre poľnohospodárov veľkú krízu a viedla k nútenej porážke takmer pol milióna zvierat.

SkryťVypnúť reklamu

(reuters, mch)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 9 108
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 8 883
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 837
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 317
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 151
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 035
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 990
  8. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 1 851
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu