Dolárové vklady úročené každý mesiac až 3,8 percenta ponúkla koncom minulého roka svojim klientom vranovská pobočka Investičnej a rozvojovej banky. Na rekordne vysoký úrok „nalákala“ 18 klientov, ktorí jej zverili takmer štyri milióny korún. Hoci svoje peniaze uložili do banky, na účtoch im nepribudlo nič.
Ich úspory si totiž zobral pod patronát 31-ročný Vranovčan Ján O. E., ktorého IRB zamestnávala ako údržbára. Robotnícke povolanie nahradil bankárskym a vďaka svojej šikovnosti si dokázal obstarať všetky podklady na to, aby jeho „klienti“ dostali potvrdenie o vkladoch, aké banka štandardne vydáva. Vďaka nim uzatvoril načierno zmluvy o vkladoch. Dôvod svojho konania už dnes nedokáže vysvetliť – koncom októbra skončil pod kolesami nákladného auta.
Ak by sa oklamaní klienti domáhali svojich peňazí súdnou cestou, podľa vyšetrovateľov nemajú šancu. „Ján O. E. sa vydával za šéfa úverového oddelenia vranovskej pobočky. Klienti jednali len s ním a jemu odovzdávali svoje peniaze. Ak by ich chceli získať späť súdnou cestou, tak podľa mňa vôbec nemajú šancu,“ tvrdí Krajský úrad vyšetrovania PZ v Prešove.
Hoci dôverčiví klienti naleteli podvodníkovi a ich vklady nepodliehajú žiadnej ochrane, banka im chce peniaze vrátiť. „Vyrovnanie sa uskutoční mimosúdnou cestou, všetky vklady budú majiteľom vrátené. Naspäť dostanú aj úroky, nie však v takej výške, aká im bola pôvodne sľúbená. Vyplatené im budú len objektívne úroky, aké banka normálne ponúka,“ povedal včera denníku SME námestník riaditeľa košickej pobočky IRB Ivan Firbus.
Odborníci pripúšťajú, že na oklamanie ľudí sa používajú stále rafinovanejšie metódy, vo väčšine prípadov ich však spája jedno – nadštandardne vysoké úroky. „Každý, kto požičiava peniaze na vysoké úroky, si musí byť vedomý aj podstatne vyšších rizík. Okrem bánk štát negarantuje žiadne iné vklady. No ľudí zrejme bude pokúšať fakt, že risk je zisk. Keď však ide o peniaze, často je výsledkom strata,“ pripomenul jeden bankár. (šin, mn)