BRUSEL 17. októbra (SITA) - Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie (EÚ) sa v stredu stretávajú v Luxemburgu, aby potvrdili opatrenia schválené za posledných 24 hodín ich kolegami zodpovednými za rezorty financií, dopravy, vnútra a sp
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ravodlivosti. Šéfovia diplomacií majú takisto pripraviť pôdu pre piatkový summit Európskej únie v belgickom Gente, ktorý sa bude okrem boja proti terorizmu venovať aj procesu rozširovania EÚ. Európska únia výrazne pokročila v príprave opatrení na zamedzenie prania špinavých peňazí a financovania teroristov. Povinnosť ohlasovať podozrivé finančné transakcie nebudú už mať iba banky, ale aj notári, účtovníci, realitní agenti a majitelia kasín.
Európska pätnástka vyzvala kandidátske krajiny, aby sa k tomuto úsiliu čo najskôr pripojili. EÚ schválila zoznam 19 štátov, ktorým treba z hľadiska prania špinavých peňazí venovať osobitnú pozornosť. Popri známych daňových rajoch sa naň dostalo aj Maďarsko, považované za vari najväčšieho favorita na členstvo v Európskej únii. Ministri však vyjadrili uspokojenie, že maďarská vláda podniká kroky na zlepšenie legislatívy a vyzvali maďarský parlament, aby potrebné zákony čo najskôr schválil. Dôvodom tohto nelichotivého zaradenia Maďarska je fakt, že v tejto krajine neboli stále zrušené anonymné bankové účty. Ministri financií zároveň poverili Európsku komisiu, aby preskúmala možnosti, ako zabrániť finančným machináciám prostredníctvom internetu.
Ministrom spravodlivosti sa však už nepodarilo dosiahnuť dohodu o podrobnostiach spoločného európskeho zatykača, ktorý by mal byť jedným z hlavným nástrojov v boji proti teroristom, a ktorý má zjednodušiť vydávanie obvinených osôb. Podľa Európskej komisie by sa mal jednotný zatykač vzťahovať na všetky trestné činy, za ktoré je možné trestať viac ako rokom väzenia, niektoré krajiny chcú však pôsobnosť tohto zatykača obmedziť. Nezdá sa im ani francúzsky kompromisný návrh, aby sa vzťahoval iba na 13 vymedzených trestných činov, vrátane terorizmu, korupcie a pašovania narkotík.
Väčší úspech dosiahli ministri dopravy, ktorí schválili celý rad bezpečnostných opatrení, zahrňujúcich obmedzenie prístupu osôb do chránených častí letísk a lietadiel, prísnejšiu kontrolu nákladu a pošty, modernizáciu detekčných prístrojov a zvýšenie počtu bezpečnostného personálu. Napriek výzvam Talianska, Belgicka a Írska sa pätnástka priklonila k názoru EK, že leteckým spoločnostiam je možné priznať nárok na úhradu zisku, o ktorý prišli iba počas štvordňového uzavretia amerického vzdušného priestoru. Všetky tieto opatrenia potvrdia dnes šéfovia diplomacií, ktorí zároveň pripravia politický postoj Únie k pokračujúcim americkým úderom na Afganistan. Ako už predtým avizoval úradujúci predseda Európskej rady Guy Verhofstadt, EÚ sa nenechá zavliecť do svetového konfliktu väčšieho rozsahu.