BRATISLAVA - V minulom roku pracovalo v zahraničí (okrem Česka) vyše 11-tisíc Slovákov, ktorí využili sprostredkovanie Národného úradu práce. 63-tisíc našich ľudí sa zamestnávalo v Čechách, kde nepotrebovali pracovné povolenie, iba registráciu. Stovky ďalších si prácu vonku vybavili samostatne alebo siahli po ponuke pracovných agentúr. Ich počty žiadna štatistika nesleduje. Isté však je, že trend hľadať prácu vonku narastá.
Slováci sa vraj v drvivej väčšine prejavujú v cudzine ako pracovití, skromní a poslušní. Vedia znášať obrovské pracovné zaťaženie. Ale na druhej strane sa údajne často stáva, že si nevedia obhájiť základné práva vo vzťahu k zamestnávateľovi. V porovnaní s pracovníkmi z iných krajín nám teda chýba kus zdravého sebavedomia.
Podľa Jitky Repkovej, vedúcej oddelenia medzinárodnej mobility práce na Generálnom riaditeľstve Národného úradu práce, prípadov, sťažností na prácu našincov nie je veľa, vyskytujú sa skôr problémy zo strany zamestnávateľa. „Vtedy to väčšinou ide mimo nás,“ hovorí Repková. „Treba to totiž riešiť hneď na mieste s najbližším úradom práce - ten si so zamestnávateľom pohovorí alebo ho vymení. Lenže problém je, že ak sa Slovák sťažuje, zamestnávateľ často dá vyhlásenie, že mu napríklad niečo ukradol. Vieme, že niektorí naši ľudia pohnali problém až na súd, keď nedostali sľúbené podmienky alebo im nechceli zaplatiť. Bola istá pani, ktorej sa podarilo cez súd získať aj kompenzáciu.“
Iný problém je, ak našinec v cudzine nevie ani ceknúť domácim jazykom. V minulosti sa to stávalo bežne, teraz sa tomu predchádza. Adepti predtým, ako dostanú povolenie na prácu, povinne absolvujú jazykový test. Repková: „Jazyk naši ľudia potrebujú predovšetkým, aby ochránili sami seba.“
Na hľadanie práce existujú rôzne postupy. Informovať o nich je povinný každý okresný úrad práce. Sústreďujú sa tam informácie o výberoch ľudí do zahraničia, ale záujemca sa naň môže obrátiť aj individuálne s vlastnou žiadosťou. Na budúci týžden sa napríklad koná pohovor s kandidátmi na prácu v hoteloch a reštauráciách v Nemecku. Počet prihlásených je už teraz o 300 percent vyšší, než sú možnosti.
Autor: ru