
V spoločnosti Vtáčnik chovajú na piatich hospodárskych dvoroch tisíc kusov hovädzieho dobytka. Po tom, čo tam pri 6-ročnej dojnici zistili prvý slovenský prípad BSE, sa situácia pomaly stabilizuje. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
DOLNÁ TRNÁVKA - Žiadna z ďalších vytypovaných kráv, ktoré museli v spoločnosti Vtáčnik Dolná Trnávka preventívne zabiť, nebola nakazená tzv. šialenstvom kráv. Situácia v spoločnosti, kde sa objavila jedna krava chorá na BSE, sa pomaly stabilizuje, ale preventívne veterinárne opatrenia platia naďalej.
Hovädzí dobytok na vlastnom bitúnku v Hornej Ždani nezabíjajú a jeho presuny mimo spoločnosti sú zakázané. Možno ho presúvať iba na dvoroch v rámci spoločnosti. Bitúnok prešiel špeciálnou očistou a ošípané na ňom opäť môžu zabíjať. Zníženie záujmu o bravčovinu podľa riaditeľa spoločnosti Ľubomíra Kropila nezaznamenali a predáva sa približne v rovnakom množstve ako pred vypuknutím BSE. Ako sa bude spotrebná krivka vyvíjať, keď budú na družstve po schválení veterinármi môcť predávať hovädzie, sa prognózuje iba veľmi ťažko.
Predaj hovädzieho prudko poklesol v rámci celého Slovenska a vo Vtáčniku môže odbyt hovädzieho mäsa v budúcnosti komplikovať aj to, že práve tam zistili prvý prípad BSE na Slovensku. Napriek tomu, že v spoločnosti sa BSE nepotvrdila už na žiadnej z 32 ďalších usmrtených kráv, veterinári situáciu stále monitorujú. Spôsob prenosu BSE na chorú kravu skúmajú odborníci. Najpravdepodobnejšou alternatívou stále ostávajú mliečne zmesi zo zahraničia, pretože nikdy nepridávali do stravy mäsovo-kostné múčky.
Spoločnosť Vtáčnik momentálne nedokáže určiť, aké straty utrpela. Bude to závisieť od odbytu hovädzieho mäsa v budúcnosti. Ani priame škody však nie sú malé. Odhadujú sa zhruba na trištvrte milióna korún. Straty sa budú snažiť zmierniť prostredníctvom poisťovní, prípadne náhrad od štátu.