Prerušený sociálny dialóg, arogancia a slušnosť

V polovici septembra predstavitelia odborov a zamestnávateľov odmietli na stretnutí Rady hospodárskej a sociálnej dohody (RHSD) opätovne rokovať o cene plynu a o týždeň neskôr oznámili prerušenie sociálneho dialógu. Spor sa pritom netýkal samotného zvyšov


Pri oprave štúrovského Mostu Márie-Valérie museli potápači vyčistiť aj dno rieky. Okrem zvyškov po zrútenom moste sa našli aj zvyšky z vojny. Poriadne zhrdzavené ležia ako nemí svedkovia na brehu. FOTO - JÁN VALKO



ania ceny plynu ako takého, ale rozdielnej interpretácie zákona o tripartite a rokovacieho poriadku zo strany vlády a sociálnych partnerov.

Vláda aj ja osobne sme si sociálnych partnerov a sociálny dialóg vždy vážili. Jasným dôkazom toho je, že jeden z prvých zákonov, ktorý vláda začiatkom roka 1999 predložila do parlamentu, bol nový zákon o tripartite, ktorý výrazným spôsobom posilnil sociálny dialóg. Postavenie sociálnych partnerov posilnil najmä inštitút opakovaného prerokovania materiálu v prípade, ak s ním niektorý zo sociálnych partnerov nesúhlasí a požiada o jeho opätovné prerokovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podotýkam, že napríklad v ČR ani zákon o tripartite, ani inštitút opätovného prerokovania nemajú, pričom tripartita v našich krajinách vzišla zo spoločných základov postavených v rokoch 1990 až 1992.

A práve opätovné prerokovanie materiálu ministerstva hospodárstva, navrhujúceho zvýšenie ceny plynu, sa stalo kameňom úrazu. Pri prvom prerokovaní v RHSD 31. augusta ani odborári, ani zamestnávatelia s materiálom nesúhlasili a požiadali o jeho opätovné prerokovanie. To malo prebehnúť na mimoriadnom rokovaní, ktoré predsedníctvo tripartity zvolalo na 11. september. Delegácie sociálnych partnerov na toto rokovanie síce prišli, ale na ňom oznámili, že odmietajú o tomto materiáli rokovať. Argumentovali rôzne - nesúhlasom s navrhovaným zvýšením, nesúhlasom s obsahom a úrovňou materiálu, dokonca zo strany zamestnávateľov aj tým, že nemajú mandát o tomto materiáli rokovať.

SkryťVypnúť reklamu

Základný spor, ktorý sa potom riešil na predsedníctve RHSD 19. septembra, spočíval v tom, či má vláda ešte povinnosť so sociálnymi partnermi o materiáli rokovať predtým, ako bude predložený na rokovanie vlády. Za vládu som presadzoval názor, že túto povinnosť nemá a materiál môže prerokovať bez toho, že by bol porušený zákon o tripartite alebo rokovací poriadok rady. Odborári a zamestnávatelia tvrdili, že by to znamenalo porušenie zákona a rokovacieho poriadku rady, aj keď neboli schopní špecifikovať, ktoré paragrafy a články citovaných noriem mali byť porušené.

Možno, že sa môže zdať, že to nie je až také dôležité a že sme mohli ustúpiť. Nemyslím si to, som dokonca presvedčený o tom, že nemohli, pretože by to mohlo byť veľmi nebezpečným precedensom. Pristúpiť na interpretáciu odborov a zamestnávateľov by totiž znamenalo, že vláda by sa stala rukojemníkom sociálnych partnerov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by tí totiž odmietli rokovať o akomkoľvek materiáli, vládu by zablokovali a znemožnili by jej pracovať a rozhodovať. To by celkom určite znamenalo také obmedzenie povinností a práv vlády, čo by bolo v rozpore s Ústavou SR (s čl. 114 a 119). Ak by vláda rozhodla bez nimi blokovaného opätovného prerokovania, pri ich interpretácii zákona by išlo o rozhodnutie v rozpore so zákonom o tripartite. Teda sociálni partneri by v prípade neochoty rokovať o akomkoľvek materiáli vystavili vládu do dilemy buď porušovať ústavu, alebo porušovať zákon.

Táto dilema pritom neexistuje, pretože zákon v žiadnom prípade nedáva právo blokovať rozhodnutie vlády odmietnutím rokovať. Zákon dáva právo sociálnym partnerom rokovať opätovne. Ak však oni sami síce o opätovné rokovanie požiadajú a potom rokovať odmietnu, tak sa to nedá interpretovať ako porušenie zákona zo strany vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Nemožno pritom akceptovať žiadne dôvody odmietnutia rokovať, tobôž nie nesúhlas s obsahom vládneho návrhu materiálu. Ak by sme mohli rokovať až vtedy, keď bude obsah materiálu podľa predstáv všetkých partnerov, znovu by išlo o obmedzenie ústavných právomocí a povinností vlády a pri mnohých materiáloch by sme nemohli rozhodnúť nikdy.

O tom je teda tento spor. O nedostatku ústretovosti pritom nemôže byť reč. Na rokovaní predsedníctva RHSD aj na rokovaní na najvyššej tripartitnej úrovni 12. októbra (predseda vlády s prezidentmi KOZ a AZZZ) sme opakovane ponúkli ďalšie rokovanie o cene plynu ako ústretový akt dobrej vôle. Odmietli sme však takú interpretáciu, že ide o našu povinnosť, pretože inak porušíme zákon.

V deň konania predsedníctva RHSD (19. septembra), na ktorom odborári a zamestnávatelia oznámili prerušenie sociálneho dialógu, sa konalo rokovanie vlády. Na ňom som vládu informoval o vzniknutej situácii, ako aj o postoji, ktorý som za vládu v tomto spore zaujal. Vláda môj postup zobrala na vedomie, bez toho, aby sa proti tomu postavil čo i len jediný prítomný, pričom prítomní boli aj členovia vlády za SDĽ a SOP.

SkryťVypnúť reklamu

O to viac ma prekvapili stanoviská SDĽ a SOP k vzniknutej situácii, ktoré ma obviňujú z kadečoho - z arogancie, nerešpektovania odborárov ako rovnocenných partnerov a podobne. Neviem, či sa stranícke grémiá týchto vládnych strán pýtali na názor svojich členov vlády, ktorí boli so situáciou oboznámení a ktorí môj postup zobrali na vedomie. Viem len, že mňa sa na môj názor ani na dôvody môjho postupu nikto z politického vedenia týchto strán neopýtal, a to napriek tomu, že sa pravidelne stretávame, napr. na rokovaniach koaličnej rady.

Viem tiež, že taktika ktorú používajú, teda sedieť vo vláde a zároveň vládu kritizovať, nepomáha žiadnej zo strán vládnej koalície, najviac však škodí samotným tým stranám, ktoré takéto praktiky používajú. Je zarážajúce, že to ešte stále nepochopili.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: IVAN MIKLOŠ(Autor je podpredsedom vlády a predsedom RHSD)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 373
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 962
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 023
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 280
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 650
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 616
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 016
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 738
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu