Na dvojdňovom ministerskom rokovaní sa za Slovensko zúčastnil námestník ministra vnútra Ivan Budiak. EÚ má na decembrovom summite schváliť kroky pri budovaní spoločnej prisťahovaleckej politiky únie.
Výmena informácií
„Verím, že teraz je najdôležitejšie posilňovať spoluprácu a výmenu informácií s kandidátskymi štátmi,“ povedal Vitorino. Túto spoluprácu má uľahčiť tzv. otvorená koordinačná metóda, ktorú komisia navrhla na postupné budovanie spoločnej imigračnej politiky únie. Zjednotenie imigračnej politiky by podľa komisie mohlo trvať šesť rokov.
Aby bolo úspešné, musí mu predchádzať prijatie spoločnej legislatívy EÚ pre podmienky vstupu a zotrvanie prisťahovalcov v jednotlivých krajinách únie.
Účastníci konferencie zdôrazňovali potrebu rozlišovať politických prisťahovalcov, ktorí utekajú pred smrťou z konfliktných oblastí a majú podľa medzinárodných dohovorov právo na azyl a ekonomických prisťahovalcov.
Aj proti teroristom
Európsku úniu delí už len krôčik od definitívneho schválenia novej smernice o praní špinavých peňazí, ktorá podstatne rozširuje možnosť stíhať tento jav aj v rámci boja proti terorizmu. Od januára budúceho roka ju začnú členské štáty preberať do svojich právnych poriadkov.
Ministri financií včera súhlasili s kompromisným návrhom smernice „o zabránení použitia finančných systémov na účely prania špinavých peňazí.“
Kým doterajšia úprava postihovala len tie peniaze, ktoré sa dostávali do obehu z predaja drog, týka sa nová smernica zárobku zo všetkých druhov závažnej trestnej činnosti vrátane terorizmu. Nielen bankám a finančným ústavom, ale aj mnohým nefinančným profesiám ukladá povinnosť sledovať a hlásiť transakcie a osoby, u ktorých je podozrenie z prania špinavých peňazí.
Musia to robiť napríklad účtovníci, audítori, obchodníci s nehnuteľnosťami, s umeleckými predmetmi, drahými kovmi a šperkami, notári, aukcionári či majitelia kasín. Ministri sa dohodli, že budú venovať „zvláštnu pozornosť“ krajinám podozrivým z prania špinavých peňazí. Sú medzi nimi notoricky známe „daňové raje“ ako Nauru či Marshallove ostrovy, nepriehľadné krajiny typu Ruska, Ukrajiny alebo Nigérie, ale aj jedna z najnádejnejších kandidátskych krajín Maďarsko. Maďari sa na čiernej listine ocitli preto, že dosiaľ nezrušili anonymné bankové kontá.
(čtk)