
Zbraň, ktorá vzbudzuje strach: lietadlo AC-130 má obrovskú palebnú silu. FOTO - REUTERS
k letectva. Pentagón tak prvýkrát nepriamo pripustil, že v Afganistane operujú špeciálne jednotky.
„Tento typ štvormotorového lietadla, ktoré je mohutne vybavené palebnými prostriedkami, sme použili v boji proti výcvikovým táborom Talibanu počas odvetného ťaženia prvý raz,“ povedal agentúre Reuters vysokopostavený predstaviteľ Pentagonu. „Lietadlo je počas nízkeho letu schopné zničujúcej paľby na pozemné ciele. Náš názor je, že práve teraz je najvhodnejší čas na nasadenie tejto zbrane.“
Nasadenie lietadiel AC-130 v okolí bašty Talibanu Kandaháru signalizuje dve zmeny. Zásah pozemných jednotiek sa už začal, alebo je veľmi blízko. Druhou je, že Američania už pravdepodobne definitívne zničili talibanskú protivzdušnú obranu.
Pentagón odmietol potvrdiť, či „vzdušné delové lode“ AC-130 vysadili špeciálne komando, alebo ho kryli. Denník The Washington Times už v pondelok citoval nemenovaného vysokopostaveného predstaviteľa Bushovej administratívy, ktorý povedal, že prvá pozemná ofenzíva špeciálnych jednotiek príde „veľmi rýchlo“.
Experti sa zhodujú, že AC-130 sa nasadzuje len vtedy, keď nehrozí ostreľovanie protilietadlovej obrany. Lieta totiž nízko a pomaly a bolo by ľahkým terčom. Minister obrany Donald Rumsfeld už minulý týždeň vyhlásil, že americké lietadlá ovládli vzdušný priestor Afganistanu. V pondelok pripustil, že najmenej jedna základňa protilietadlovej obrany Talibanu zostala. Afganskí bojovníci majú v rukách aj rakety Stinger, ktoré sa odpaľujú priamo z ramena.
Podľa informácií americkej agentúry AP zostali bojovníci Talibanu po útokoch AC-130 na Kandahár v šoku. V prvom momente si vraj mysleli, že Američania už nasadili do bojov vrtuľníky, povedal talibanský minister informácií Abdul Himat.
Podľa zdrojov z Pentagónu boli útoky na Kandahár zamerané na talibanské hlavné veliteľstvo a na vojenskú základňu.
(kos)