
Nemecký exprezident R. Weizsäcker (vpravo) s nositeľom Nobelovej ceny E.Wieselom. FOTO - TASR/EPA
Bývalý americký prezident Bill Clinton v pondelok priznal, že ani Amerika nie je celkom bez viny na tom, čo sa stalo 11. septembra, pretože nevenovala dosť pozornosti problémom tretieho sveta.
Účastníci diskusie od toho momentu čoraz viac zdôrazňovali práve pomoc tretiemu svetu ako dôležitú súčasť boja proti terorizmu.
Ekonóm Jeffrey Sachs vo svojom vystúpení prostredníctvom telemostu z Ameriky uviedol, že Spojené štáty dávajú zo svojho rozpočtu na pomoc iba jednu desatinu toho, na čom sa rozvinuté štáty pôvodne dohodli. Podľa Sachsa by 0,7 percenta hrubého domáceho produktu Západu stačilo na záchranu 16 miliónov ľudských životov ročne. Títo ľudia zomierajú na choroby ako malária a aids a žijú v najhoršej chudobe. Tomu by sa podľa Sachsa dalo zabrániť v prípade výraznejšej pomoci.
Spisovateľ Jostein Gaarder pre SME povedal, že sa potešil Clintonovej odvahe. Podľa neho by čoraz väčšiu rolu pri riešení svetových problémov mala preberať OSN.
Istotu, že po udalostiach zo septembra zmenia voči OSN svoj rezervovaný postoj aj Spojené štáty, vyslovil bývalý nemecký prezident Richard von Weizsäcker.
Diskusia sa včera čoraz viac vzďaľovala od témy, ktorú jej určili udalosti 11. septembra a uberala sa smerom k chudobe v treťom svete a ako mu z tejto situácie pomôcť. Do debaty zasiahol aj známy poľský intelektuál Adam Michnik krátkou poznámkou: „Aj nacizmus mal časť svojich koreňov v chudobe, ale vtedy bolo každému jasné, že najprv treba poraziť nacizmus, nie chudobu.“
(miš)