
Palestínčania diskutujú s izraelskými vojakmi počas protestu proti viac ako mesiac trvajúcej blokáde osady Tekoa. K palestínskym protestujúcim sa tu pripojili aj izraelskí mieroví aktivisti. FOTO - TASR/AP
osadníci protestujú proti „príliš benevolentnej politike voči Palestínčanom“ a pravica začína hovoriť o voľbách.
Odporcovia mierovej politiky hlučne protestujú: začína sa totiž presadzovať tá „lepšia“ polovica vlády národnej jednoty - ľavicoví politici združení okolo ministra zahraničných vecí Šimona Peresa, ktorí chcú obnoviť dialóg s Palestínčanmi. Terorista Usáma bin Ládin naozaj priblížil koniec palestínskej intifády - aj keď nie tak, ako si to predstavoval. Palestínčania vyhlásili, že ho nepotrebujú a zvolili si cestu kompromisu, cestu dohody s Izraelom - cestu, na ktorej sa už raz spálili.
V prvej fáze tejto cesty by malo byť prímerie a prvé kroky sa už urobili: Izrael začína uvoľňovať vojenské zovretie a palestínske skupiny, ktoré používajú zbrane, či dokonca teroristické metódy, začínajú pociťovať pevnú ruku nielen zo strany izraelskej armády, ale aj palestínskeho vedenia.
Palestínska otázka bola vždy na prvom mieste v prejavoch bin Ládina - až po nej nasledoval Irak a dominancia USA v politike krajín Perzského zálivu. Ako jediný z týchto troch problémov sa dá dnes aj riešiť - Irak a Perzský záliv ostávajú naďalej tabu.
Spojené štáty a ich spojenci dali Izraelu a Palestínčanom impulz. V médiách zarezonovali vyhlásenia prezidenta Georgea Busha o potrebnosti palestínskeho štátu, ale jadro tohto úsilia sa odohráva v zákulisí. USA sa po prvý raz počas Bushovej vlády vrátili na Blízky východ. Upozornenie dostali obe strany: Izrael za vojenské opatrenia a Palestínčania za vzťah k teroristickým skupinám.
Obe majú vlastné politické dôvody hľadať riešenie. Šaronova vláda pre obavy, že by USA chceli vypracovať novú mierovú iniciatívu po konzultáciách s arabskými štátmi, pri zrode ktorej by Izrael nebol. Palestínčania preto, aby sa nepopretŕhali ich medzinárodné vzťahy, ale, naopak, upevnili.
Signály o ochote riešiť problémy prichádzajú - ale ešte to nie je politický koncept. Advokáti zbraní na oboch stranách - palestínske ozbrojené skupiny a vojensky mysliaca radikálna pravica v Izraeli - sa nevzdali. Na oboch stranách však situáciu využívajú sily, ktoré sú vyznávačmi dialógu. Politický boj medzi týmito silami sa už začal.