Po teroristických útokoch v USA prejavujú represívne režimy vo svete „neuveriteľný oportunizmus“, tvrdí výkonný riaditeľ mimovládnej organizácie Human Rights Watch (HRW) Kenneth Roth. „Keď vidia, ako je svet zamestnaný bojom proti terorizmu, snažia sa do tohto rámca vtesnať vlastné represívne akcie,“ zdôraznil v rozhovore, ktorý minulý týždeň priniesol švajčiarsky týždenník Hebdo. Ako príklad uviedol postup Ruska v Čečensku alebo Číny v Tibete a voči moslimským Ujgurom.
Regionálne pobočky HRW vydali za posledný mesiac niekoľko upozornení na zvýšenú represívnu aktivitu režimov najmä v častiach sveta obývaných moslimami. Kým v západných štátoch zatýkali a po vypočutí často prepúšťali ľudí podozrivých z väzieb na teroristov (často moslimov), v krajinách od severoafrickej Eritrey cez Egypt po stredoázijský Uzbekistan si vzali vládne miesta na mušku opozičných moslimských aktivistov.
Uzbekistan je roky známy autoritárskou vládou a potláčaním islamistickej opozície. „Jeho vláda je sovietskej povahy a robí všetko, čo je v jej moci, aby zabránila zrodu občianskej spoločnosti,“ tvrdí Roth. V Tadžikistane sa zasa podľa upozornenia HRW falšujú voľby, potláča sloboda médií, prenasledujú náboženské skupiny a bezpečnostné sily zneužívajú svoje právomoci. „Čo môže tadžická vláda kontrolovať, to kontroluje železnou päsťou,“ tvrdí renomovaná organizácia, ktorá sa špecializuje na ľudské práva v postsovietskych republikách.
Pobočka HRW na Blízkom východe zasa upozorňuje na situáciu v Egypte. „Ak USA ignorujú problémy ľudských práv v Egypte, nebude to mať upokojujúci účinok na ľudí v oblasti, ktorí sú nepriateľskí proti americkej politike,“ vyhlásil riaditeľ pobočky Joe Stork. V Egypte dochádza k mučeniu a väzneniu oponentov a k obmedzovaniu slobody prejavu. Od vraždy prezidenta Anwara Sadata tu totiž platia mimoriadne zákony, ktoré postihujú umiernených kritikov režimu rovnako ako militantov.
Za špinavého spojenca Američanov HRW považuje aj Severnú alianciu v Afganistane. Velitelia opozície majú podľa šéfa ázijskej sekcie HRW Sidneyho Jonesa povesť surovcov, ktorí v minulosti popravovali, drancovali, vypaľovali a násilne verbovali deti.
Pri pohľade amerických spojencov prísne oko demokrata skutočne nezostane suché. Saudská Arábia je tvrdá autokratická monarchia (plávajúca na rope), pakistanský prezident Mušaráf sa dostal k moci po vojenskom prevrate, dokonca Turecko, člen NATO a kandidát do Európskej únie zakazuje politické strany, prenasleduje Kurdov podobne ako Irak a mučí väzňov. „Podstatné je, aby sa Washington vystríhal prijímať nových spojencov, ktorí sa doma riadia v praxi logikou blízkou terorizmu,“ zdôraznil výkonný riaditeľ HRW Kenneth Roth. Otázkou je, či si to USA v dnešnej situácii môžu dovoliť.
HRW predvída aj budúce porušovanie ľudských práv, či dokonca vojnové zločiny spáchané Američanmi. Washington vedie v Afganistane vojnu, hovorí sa o pozemnej operácii. „USA si už nemôžu dovoliť robiť zo seba apoštola medzinárodného práva, a pritom odmietať, aby boli ich občania súdení budúcim Medzinárodným trestným súdom,“ tvrdí Roth. (bj)