LONDÝN – Na Slovensku je korupcia stále veľmi zreteľná, píše medzinárodná organizácia Transparency International v najnovšej výročnej správe o korupcii vo svete. Spomína aj to, že štyria členovia súčasnej vlády prišli pre korupčné škandály o postavenie.
Správu zverejnila Transparency International včera v Londýne.
Transparency International píše, že vláda často pod tlakom verejnej mienky prijala množstvo nových iniciatív proti bariéram, ktoré bránia spriehľadneniu procesov vo verejnej správe. Nedávne prieskumy verejnej mienky totiž ukázali, že Slováci považujú korupciu za tretí najväčší problém v krajine.
Medzi vládnymi iniciatívami vo svojej správe Transparency International vymenúva zákon o verejnom prístupe k informáciám, audit všetkých vydaných licencií, koncesií a povolení, zverejnenie obchodného registra na internete, zákony proti praniu špinavých peňazí. Pripomína aj uzákonenie agentov-provokatérov špecializovaných na boj proti korupcii.
Správa pripomína, že zatiaľ čo na začiatku 90. rokov sa korupčné praktiky sústreďovali na privatizáciu, táto kapitola je teraz uzatvorená, pretože zostávajúce predávané podniky priťahujú obrovskú pozornosť tlače a verejnosti, čo priestor na korupciu značne zmenšuje.
Na druhej strane Transparency varuje, že verejné zákazky nevyvolávajú toľko pozornosti, koľko by si zaslúžili, a upozorňuje, že pri zadávaní verejných zákaziek možno vysledovať korupciu aj v západných krajinách. (čtk)