Riaditelia škôl počúvli výzvu ministerstva školstva Roda Paiga, aby školy sľubom vernosti „vyslali hlasné a silné posolstvo, ktoré bude počuť celý svet a síce, že Amerika je jeden nedeliteľný národ, vedený jedným Bohom, so slobodou a spravodlivosťou pre všetkých“.
I keď bolo ťažké v atmosfére po teroristických útokoch na New York a Washington odmietnuť takýto prejav takmer povinného vlastenectva, stalo sa. Masové vlastenectvo u detí, z ktorých niektoré sotva chápu význam slov, je podľa kritikov škodlivé a blíži sa slepej indoktrinácii.
„Nemyslím si, že by školy mali hrať nejakú úlohu vo výučbe vlastenectva, pretože každý ho definuje inak,“ vyhlásila Phoebe Rosebearová, matka dvoch detí z Wisconsinu.
Iní sa dokonca domnievajú, že povinné vlastenectvo je skutočne desivá vec. „Vedie k nacionalizmu a nakoniec k fašizmu,“ povedala Suzy Grindrodová, učiteľka z Wisconsinu, ktorá odmietla viesť sľub vernosti. To sú však extrémne názory.
Z radov odporcov zaznievajú i umiernenejšie hlasy. Riaditeľka jednej severokarolínskej základnej školy Sam Romanová-Oertwigová tvrdí, že omnoho lepším prejavom vlastenectva je práca pre obec. Jej žiaci preto navštevujú domy opatrovateľskej služby, zbierajú dary pre chudobných a píšu listy vrstovníkom, ktorých postihol útok teroristov v New Yorku.
Autor: VLASTIMIL MILÝ, New York, čtk