
Reuters
Američania, ktorí plánujú pozemnú operáciu v Afganistane, sa tak musia pripraviť na ďalšie komplikácie. K neznámemu a zložitému terénu, blí-žiacej sa krutej zime, chorobám a neviditeľným nepriateľom musia pripočítať aj túto hrozbu.
„Spomalí vás to a prinúti robiť veľké obchádzky,“ povedal agentúre Reuters expert na míny Selwyn Heaton o ťažkostiach, ktoré čakajú vojakov špeciálnych jednotiek. Novozélandský dôstojník Heaton prežil tridsať rokov v armáde. Pôsobil aj v Afganistane - začiatkom 90. rokov tu viedol odmínovaciu misiu OSN.
Afganistan je dnes najzamínovanejšou krajinou na svete. Podľa niektorých údajov 12 percent Afgancov niekedy šliaplo na mínu. Tisíce mín - takzvaných motýľov - rozsievali po Afganistane sovietske vrtuľníky. OSN sa dodnes podarilo zneškodniť len 200-tisíc mín. Odhaduje, že v krajine zostáva ďalších takmer 15 miliónov nevybuchnutých.
Predpokladá sa, že zamínované oblasti predstavujú asi 11 percent územia Afganistanu - ide o strategické miesta a oblasti, kde vládnuci Taliban bojuje proti opozičnej Severnej aliancii. Bin Ládinovi teroristi majú výhodu, pretože sa v krajine orientujú a poznajú nebezpečné miesta.
Ženevská konvencia hovorí, že vo vojnovej zóne by mali byť mínové polia označené výstražnými tabuľami. V Afganistane nič také neexistuje. „Okrem toho, musíte si uvedomiť, že aj míny sa pohybujú,“ hovorí Heaton. „Keď ich položíte do poľa blízko rieky, tá sa neskôr vyleje z koryta, míny sa začnú hýbať - jednoducho začnú plávať. Alebo sa hýbu v púšťach, v pieskových dunách.“
Nejde však len o bezpečnosť špeciálnych jednotiek spojencov. Míny môžu zraniť aj afganských civilistov, keď si pôjdu po balíčky pomoci zhadzované z amerických lietadiel. „Keď vidia, že zo vzduchu letia balíčky s humanitárnou pomocou, utekajú a snažia sa k nim čo najrýchlejšie dostať. Vtedy prestávajú byť opatrní. Pomoc ich vlastne môže vystaviť väčšiemu nebezpečenstvu,“ povedal pre BBC šéf organizácie Handicap International Christopher Cushing.
„Každý deň tu je 10 až 15 incidentov s nášľapnými mínami. A balíčky s jedlom sa zhadzujú práve v oblastiach centrálneho Afganistanu a pakistanskej hranice, ktoré sú asi zamínované,“ povedal hovorca humanitárnej organizácie Omar. (miš, kos)