
Stovky policajtov sa budú do stredy starať o bezpečnosť politikov, filozofov a umelcov z celého sveta, ktorí sa zišli v Prahe na konferencii Fórum 2000. Jedným z hostí, ktorý má dvadsaťštyrihodinovú ochranu, je aj bývalý americký prezident Bill Clinton (na fotografii v objatí s nositeľom Nobelovej ceny Ellie Wieselom). Jeho včerajší prejav sa očakával s napätím a zaplnená Španielska sála Pražského hradu ho odmenila búrlivým potleskom. iskusiu o zmenenom svete a ľudských právach viedol Ellie Wiesel. Keď po Clintonovom prejave doznel potlesk, Wiesel povedal: „Dali ste nám nádej. Ďakujeme vám.“ FOTO – REUTERS
WASHINGTON, KÁBUL – Včerajšie vzdušné údery Spojených štátov na Afganistan boli zrejme najtvrdšie za denného svetla. „Nálety boli robustné,“ povedal nemenovaný predstaviteľ ministerstva obrany. Dodal, že asi päťdesiat stíhačiek a do desať ťažkých bombardérov B-1 a B-52 zaútočilo na trinásť cieľov vrátane zoskupení jednotiek Talibanu. Hovorca Talibanu v Pakistane oznámil, že bin Ládin aj vodca hnutia mulláh Muhammad Umar sú živí a v poriadku.
V Kábule vydesení obyvatelia opäť utekali pred stíhačkami útočiacimi na bývalú vojenskú základňu na severnom predmestí. Tí, ktorí dorazili do pakistanskej Kvéty, vypovedali, že rastúci počet obetí medzi civilistami vyvolal v obyvateľoch vlnu sympatií voči Talibanu.
„Videl som telá žien a detí vytiahnuté z trosiek ich domov,“ vypovedal kandahársky obchodník Abdul Wali. „Bol som aj na pohreboch. Ľudia začínajú byť rozhnevaní.“
Podľa Talibanu dosiaľ pri vzdušnej ofenzíve USA a Británie zahynulo najmenej tristo civilistov.
Predstaviteľ talibanského ministerstva informácií Abdul Hanan Himat agentúre Reuters povedal, že pri útoku v noci na včera bolo zasiahnuté centrum severnej provincie Badghis. „Zasiahli centrum mesta a bolo to po polnoci,“ povedal. „Zabili 12 ľudí a 32 zranili, keď americké lietadlá zhodili bomby na Kala-i-nau,“ dodal.
Svedectvá a správy z Afganistanu hovorili aj o nových útokoch na Džalalabad, talibanskú baštu Kandahár na juhu a na letisko v severnom Mazar-i Šarífe. Opozičná Severná aliancia medzitým oznámila, že jej sily postúpili k Mazar-i Šarífu, obsadili dve mestá a dostali sa na dostrel od letiska.
Saudská Arábia, spojenec USA v oblasti, včera vyjadrila zármutok nad náletmi. Išlo zrejme o najjasnejší signál z Rijádu, že vzťahy s USA prechádzajú ťažkou skúškou. Do oblasti včera pricestoval minister zahraničia USA Colin Powell. Cestu začal v Pakistane. „Predĺženie vojenských operácií bude pre nás zdrojom znepokojenia,“ povedal včera pakistanský hovorca ministerstva zahraničia Riaz Mohammed Chán.
Predstavitelia americkej obrany odmietli komentovať správy, že USA sa pripravujú na chirurgické útoky helikoptérami za účasti špeciálnych jednotiek, ktoré by hľadali v teréne bin Ládina a ďalších vodcov jeho siete Al-Kaída.
The Washington Times včera napísali, že Pentagon už stanovil cieľ prvého útoku komanda a útok sa začne „veľmi skoro“. (reuters)
Viac v rubrike TERORIZMUS