Len pred pár dňami sa Rusko oficiálne zrieklo spoločnej rusko-americkej politiky voči Iránu, keď oznámilo, že bude Teheránu dodávať zbrojné technológie. Na ďalší krok Moskvy k naplneniu jej predstavy „monopolárneho sveta“ reagoval Washington hrozbou sankcií.
V atmosfére týchto noviniek publikoval konzervatívny americký denník The Washington Times informácie, že Rusi premiestňujú svoje taktické jadrové rakety späť na vojenskú základňu v Kaliningrade. Informácie priniesli americkí agenti ešte v júni minulého roku, k ich zverejneniu prišlo však až teraz, krátko pred inauguráciou nového republikánskeho prezidenta Georgea W. Busha, od ktorého všetci očakávajú „pragmatické“ vzťahy s Ruskom. Presný typ nových taktických rakiet vraj nie je známy.
Americký denník však cituje zbrojných odborníkov, podľa ktorých zrejme pôjde o novú raketu krátkeho doletu Toka, ktorú 18. apríla pokusne odpálili práve v Kaliningrade, s doletom asi 70 kilometrov.
Bezjadrový Balt je fikciou
Kaliningrad je strategicky dôležitý ruský prístav v Baltskom mori, ku ktorému patrí kus zvrchovaného ruského územia medzi Poľskom a Litvou. Kotví tam ruská baltská vojenská flotila a sídli veľká základňa pozemných vojsk. Po skončení studenej vojny sa Moskva zaviazala urobiť z oblasti Baltu bezjadrovú zónu - pobaltské krajiny, Bielorusko a Ukrajina sa vzdali sovietskych rakiet rozmiestnených na svojom území. Lukašenkovo Bielorusko však v minulosti hrozilo poskytnutím svojho územia opäť ruským raketám s jadrovými hlavicami. Rusko sa už zmierilo s faktom, že NATO má od roku 1999 troch nových členov - ČR, Poľsko a Maďarsko. Prekonalo už i skutočnosť, že „stratilo“ Balkán, keď sa aj postmiloševičovská Juhoslávia pol druha roka po bombardovaní NATO obrátila na bohatý a stabilný Západ. Začalo sa zúčastňovať na práci spoločného výboru Rusko-NATO. Nemôže však pripustiť rozšírenie aliancie o pobaltské krajiny - svojich bezprostredných susedov. V tejto súvislosti The Washington Times pripomína slová Clintonovho ministra obrany Williama Cohena, ktorý v júni pri návšteve Litvy pripustil ako „možné“ jej budúce členstvo v NATO.
Putin testuje Busha
Kaliningrad môže byť kartou aj v spore o nový americký systém protiraketovej obrany, ktorý Rusko odmieta a ktorý bude Bush presadzovať zrejme ešte aktívnejšie než Clinton. Rusko doň už priviezlo svoje protiraketové systémy S-300 (také, akými chcelo svojho času splatiť svoj dlh Slovensku). V lete a na jeseň 1999 sa tam konalo vojenské cvičenie Západ-99, ktoré malo byť nácvikom reakcie na útok NATO proti Kaliningradu.
Podľa odzbrojovacích expertov Clintonovej administratívy môžu byť rakety v Kaliningrade súčasťou Putinovho testu budúcej administratívy Busha juniora. Hovorca Pentagonu Kenneth Bacon odmietol komentovať správy rozviedky. Poznamenal však, že „ak Rusi rozmiestnili taktické jadrové zbrane v Kaliningrade, bude to porušenie ich sľubu, že stiahnu jadrové zbrane z Pobaltia a že Pobaltie bude bezjadrové“. (bj)