
Skupina pravicových Izraelčanov sa dožaduje, aby mali židia povolené modliť sa na Chrámvej hore, kde stoja mešity, a ktorá pravdepodobne pripadne Palestínčanom, keď sa Izraelčania a Palestínčania na summite v Šarm aš-Šajch dohodnú. FOTO - REUTERS
Obe strany včera ešte študovali návrhy, ktoré im po prvý raz predložili americkí predstavitelia pred dvoma týždňami na rokovaniach v USA, no z oboch prichádzajú signály, že sú pre nich za určitých podmienok a s menšími kozmetickými úpravami prijateľné. Otvára sa teda nádej, že summit by mohol ukončiť tri mesiace trvajúce násilnosti. Dovčera večera mali Clintonovi poslať svoju odpoveď.
Niekoľko palestínskych predstaviteľov, ktorí si neželali byť menovaní, v liste Clintonovi uviedlo, že v súčasnej podobe nemôžu prijať návrhy, a vyžiadalo si ďalšie spresnenia. Čo sa týka odovzdania ďalšieho územia, po ktorom by mali v rukách 95 percent západného brehu Jordánu, Palestínčania požiadali o vypracovanie podrobných máp. Podľa amerického plánu by zostávajúcich päť percent mal Izrael vymeniť za územie neďaleko juhovýchodného cípu pásma Gazy. Plán ďalej predpokladá, že Palestínčania by mali získať zvrchovanosť nad pozemkom, na ktorom stojí mešita Al-Aksá. Palestínčania však údajne nesúhlasia s tým, aby Izraelčanom zostalo podzemie, teda vnútro hory s bohatým archeologickým náleziskom z hľadiska židovskej histórie a náboženstva. Ďalšie spresnenia požadovali aj v súvislosti s plánom ponechať údolie Jordánu a štátne hranice ešte tri až šesť rokov pod kontrolou Izraela. Po uplynutí tohto obdobia by v oblasti mali byť rozmiestnené medzinárodné sily. Palestínčania nesúhlasia ani s tým, aby sa v zásade vzdali práva na návrat utečencov do Izraela a na vyriešenie ich situácie požadujú významnú zahraničnú pomoc.
Izraelský premiér mal svoju odpoveď oznámiť po skončení zasadania bezpečnostného minikabinetu. Podľa prieskumov však o niečo viac ako polovica Izraelčanov (52 percent) odmieta hlavné body amerického návrhu a len 38 percent s nimi súhlasí. Do boja proti podpísaniu dohody v Šarm aš-Šajchu vstúpila izraelská extrémna pravica, predovšetkým židovskí osadníci zo západného brehu Jordánu, ktorým hrozí evakuácia.
(čtk, kl)