Útok na Ameriku a veľká hospodárska kríza z roku 1929

Globálna ekonomická situácia je vážna, ale nie zúfalá. Pozorovatelia medzinárodného hospodárskeho diania sa v posledných týždňoch a mesiacoch veru nemôžu sťažovať na nedostatok Jóbových zvestí: Americká ekonomika sa dlhé mesiace zmieta v stagnácii s ...

Globálna ekonomická situácia je vážna, ale nie zúfalá. Pozorovatelia medzinárodného hospodárskeho diania sa v posledných týždňoch a mesiacoch veru nemôžu sťažovať na nedostatok Jóbových zvestí: Americká ekonomika sa dlhé mesiace zmieta v stagnácii s hrozbou recesie. Washingtonská ústredná banka znižovala od začiatku kalendárneho roku úrokové miery ako na bežiacom páse: ich zásadným cieľom bolo - za neexistencie inflačnej hrozby - prispieť k znovunaštartovaniu konjunkturálneho motora. Pokles sadzieb má totiž okrem iného za následok zlacnenie splácania investičných podnikových kreditov. Podporuje sklon firiem modernizovať jestvujúce a stavať nové výrobné prevádzky, prijímať do pracovného pomeru nových zamestnancov produkujúcich lepšie výrobky. Na konci tohto reťazca je stúpajúci odbyt, čiže rast hrubého domáceho produktu a zníženie počtu ľudí bez práce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj americká administratíva sa skoro celý rok všetkými desiatimi usilovala odvrátiť hospodársku recesiu. Časť rozpočtového prebytku sa rozhodla vrátiť zo štátnych rúk naspäť občanom. Týmto chcel prezident George Bush junior podporiť celospoločenský dopyt: viac peňazí v peňaženke totiž znamená, že obyvatelia môžu viac vydávať na spotrebné účely, podniky môžu potom viac vyrábať, investovať a zamestnávať viac ľudí. Výsledným efektom je zvyšovanie dopytu, hrubého domáceho produktu a znižovanie miery nezamestnanosti.

11. september mal za následok zhoršenie ekonomických vyhliadok do budúcnosti. Prevahu získala všeobecná neistota týkajúca sa amerického odvetného útoku a najmä odvetných atakov globálnej teroristickej hydry. V takejto atmosfére dochádza k prirodzenej reakcii: spotrebitelia odkladajú nákup nových automobilov či hypotéky na dom alebo byt; podniky vyčkávajú so zamýšľanými investíciami. V našom konkrétnom prípade to znamená, že v Spojených štátoch budeme svedkami hospodárskej recesie, poklesu hrubého domáceho produktu vo dvoch za sebou nasledujúcich štvrťrokoch. Washingtonská centrálna banka znížila nedávno úrokovú mieru na najnižšiu úroveň za posledné štyri desaťročia, administratíva predložila parlamentu gigantický program podpory celoamerického dopytu. Cieľom už nie je ani tak odvrátiť recesiu, ale zabrániť dlhodobému a hlbokému prepadu ekonomických aktivít a čím skôr opätovne naštartovať konjunkturálny motor.

SkryťVypnúť reklamu

Pre psychiku občanov je dôležitý aj pohľad na burzu. Mnohí Američania sa totiž aktívne zúčastňujú na dianí na newyorskom parkete. Aktéri na Wall Street zažili do marca 2000 dejinne jedinečný burzový boom, odvtedy sme zase svedkami historicky unikátneho spľasnutia tejto akciovej bubliny.

A práve kombinácia ekonomickej recesie a burzového krachu naháňa mnohým ľuďom strach. Pred očami majú rok 1929, veľkú hospodársku krízu, ktorá sa začala v Spojených štátoch krachom na newyorskej burze a neskôr zachvátila celý svet. Tu sa však podobnosť končí. V roku 1929 totiž robili zodpovední činitelia všetko nesprávne: ústredná banka zdvihla úrokovú mieru, vláda zanedbala štátne výdavky a zatvorila hranice pred zahraničnými výrobkami. Zvýšené úroky boli úderom pre investície, nízke štátne podporné programy pre celospoločenský dopyt a zahraničnoobchodné bariéry pre voľný pohyb tovaru, ktorý je jedným z najdôležitejších predpokladov globálneho dynamického ekonomického vývoja.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa zdá, súčasní špičkoví americkí politickí a ekonomickí predstavitelia sa z veľkej hospodárskej krízy poučili. Celospoločenský dopyt podporujú štátnymi programami (financovanými z prebytku erárneho rozpočtu), podnikové investície forsírujú mimoriadne nízkymi úrokmi (pri krátkodobej sadzbe 2,5 % a inflácii 2,7 % rozdáva centrálna banka peniaze vlastne zadarmo), nezatvárajú hranice pred zahraničnými výrobkami - hospodárska strana globalizačnej medaily žiari naďalej plným leskom.

V kocke: George Bush junior sa riadi na ekonomickom poli pragmaticky. Všetky jeho doterajšie návrhy a opatrenia sa opierajú o teoretické poznatky a praktické hospodársko-politické skúsenosti posledných desaťročí. Doma hodil cez palubu teoretické poučky o výlučnosti a nezmieriteľnosti keynesiánskych a monetaristických ekonomických pák; v zahraničí sa napriek všetkým politickým okolnostiam usiluje o dynamický rozvoj globalizačného procesu. Zatiaľ sa vyvaroval všetkých troch spomínaných základných chýb, ktorých sa dopustil v roku 1929 jeho predchodca v Bielom dome Clark Herbert Hoover.

SkryťVypnúť reklamu

JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 933
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 957
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 592
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 903
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 057
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 471
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 393
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 150
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu