BRATISLAVA – Ročne sa na Slovensku novelizujú stovky zákonov, ale sudcovia sa k ich textom dostávajú veľmi ťažko. Nemajú počítače, a teda ani internet. Zbierky zákonov dostávajú len v tlačenej podobe, ale peniaze nestačia na to, aby každý z 1300 sudcov dostal výtlačok. Hoci zo zákona na to majú nárok.
Píšu na starých písacích strojoch. Nie je výnimočné, že v jednej schátranej kancelárii o miesto na policiach bojuje viacero sudcov.
Vzdelávanie sudcov viac zabezpečujú stavovské organizácie ako ministerstvo spravodlivosti, ktoré ho má na starosti. Koncepcia vzdelávania sudcov neexistuje, školiace aktivity prebiehajú prinajlepšom v rámci polročného plánu.
Podľa správy pre Európsku komisiu pracovné podmienky našich sudcov niekedy vytvárajú prekážku pre ich prácu. Jasná metodika tvorby rozpočtu vraj neexistuje a systém administratívneho prepojenia výkonnej a súdnej moci je taký, že „prostredníctvom funkcionárov ministerstva môže minister ovplyvniť akékoľvek rozhodnutie alebo politiku predsedov súdov suvisiacu so správou súdov“.
Sudca Pavol Rohárik hovorí, že súdy nebudú efektívnejšie, ak nedostanú viac peňazí. Pokiaľ ide o zvyšovanie počtu sudcov hovorí, že ak by sa urobili systémové zmeny a sudcov by odbremenili od administrtívy, možno by ich ani nemuselo byť viac.