"Škola je pre mňa vzorová preto, že je tu očividný kontrast. Je tu rómska osada a jedna z najkrajších škôl na Slovensku. Aj kolegovia vo vláde mali skeptický názor, či je investícia opodstatnená. V roku 2000, keď som začal projekt presadzovať, nikto tomu neveril, že bude realizovateľný, že tu bude čistota a poriadok a objekt za niekoľko týždňov nezdevastujú," povedal včera v Sečovciach Csáky.
Podľa primátorky Moniky Bérešovej však už škola pre 300 detí kapacitne nestačí a mesto pripravilo ďalší pilotný projekt - 2. etapy základnej školy, kde by deti z rómskej základnej i špeciálnej školy získali ďalšie vzdelanie - výučné listy v rôznych remeslách a mohli sa uplatniť v živote. Mesto na ich zamestnávanie plánuje zriadiť chránené dielne.
Na realizáciu projektu by sečovská samospráva potrebovala približne 34 miliónov korún.
Primátorka hovorí, že s Rómami, ktorých žije v meste približne 2000, nemá samospráva problémy. Za aktivačný príspevok tu momentálne pracuje približne 100 Rómov. Niektorí však nedostávajú aktivačný príspevok v plnej výške a Csáky sľúbil, že ich sťažnosti na postup úradu práce, sociálnych vecí a rodiny dá preveriť.
(tasr)
Chudobným školákom kupuje desiatu obec
KOŠICE - Obecný úrad v Boliarove (okres Košice) prepláca od januára desiatu deťom nezamestnaných Rómov, ktoré navštevujú materskú a základnú školu. Školu totiž navštevujú prevažne rómske deti, ktorých rodičia sú v hmotnej núdzi.
Podľa starostu obce Františka Hlavatého, možnosť najesť sa v škole zadarmo je pre deti a ich rodiny aktuálna, najmä po nedávnom znižovaní sociálnych dávok. "Chceli sme od rodičov vyzbierať aspoň 50 korún mesačne, ale ani na to mnohí nemali. Preto všetky výdavky platí obec," povedal pre Rómsku tlačovú agentúru (RPA) starosta.
Starosta považuje za veľmi potrebné plánované opatrenie, podľa ktorého bude štát uhrádzať zriaďovateľom škôl ročne päťtisíc korún na každého žiaka v hmotnej núdzi. Tvrdí, že pomôže zlepšiť školskú dochádzku, ale problémy sociálne odkázaných vyriešiť nedokáže. (sita)