K článkom vypovedal aj premiér Mikuláš Dzurinda. Magazín nespomenul ani raz a hovoril o niečom inom, najmä o svojich podozreniach voči bývalému šéfovi NBÚ Jánovi Mojžišovi a podnikateľovi Milošovi Žiakovi.
Niektorí právnici, ktorí nechceli byť menovaní, sa domnievajú, že Dzurindova výpoveď mala charakter trestného oznámenia a prokuratúra konala nesprávne, keď ho vypočula len ako svedka.
Ak by ho vypočula ako toho, kto podáva trestné oznámenie, do 30 dní by orgány činné v trestnom konaní museli rozhodnúť, či začnú trestné stíhanie vo veci, alebo vec odmietnu. Namiesto toho bola Dzurindova výpoveď zaradená ako svedecká pod spis o článkoch v Jane's, ktorý sa týkal útoku na štátny orgán a vyšetrovací tím sa vecou zaoberal pol roka.
O zlúčení všetkých vecí dokopy rozhodol vtedajší generálny prokurátor Milan Hanzel. Podľa terajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku je rozdiel iba formálny. "Keby to bolo trestné oznámenie, robilo by sa len to, čo sa aj robilo. Nás zaujíma obsah, nie forma," povedal. Hovorca ministerstva vnútra Ažaltovič povedal, že vyšetrovatelia konali na pokyn prokurátora.
Vo výpovedi je navyše jedna chyba. Hoci má názov zápisnica o výsluchu svedka, Dzurinda je pod ňou podpísaný ako "oznamovateľ" a nie ako "svedok". Zápisnicu s Dzurindom spísal prokurátor Vladimír Tamaškovič. Ten na otázku SME, prečo takúto chybu urobil, odpovedal: "Nie som v tejto veci oprávnený podávať žiadne informácie." Trnka vec považuje za "absolútne bezvýznamnú".
Dzurinda pred týždňom výsledok policajného vyšetrovania, a síce, že "skupinka", ktorá má záujem na mediálnych škandáloch napríklad okolo SIS, neexistuje, odmietol komentovať a vyhlásil: "Čo chceme na Slovensku? Aby šéf takej inštitúcie, akou je NBÚ, zneužíval svoju pečiatku?"
Mojžiš, ktorý mal byť podľa premiéra členom "skupinky", sa rozhodol Dzurindu zažalovať.
MONIKA ŽEMLOVÁ