Nemeckí dôchodcovia včera v Mníchove protestovali proti nemeckej reforme zdravotníctva. Tá je súčasťou programu Agenda 2010 kancelára Gerharda Schrödera, ktorý má urobiť nemeckú ekonomiku viac konkurencieschopnou. Naplnenie tejto ambície nemeckej vláde sťažujú, ako to Schröder včera nepriamo priznal, aj nové členské krajiny Európskej únie, ktoré podnikom ponúkajú nízke daňové zaťaženie. FOTO - REUTERS
BERLÍN - Nemeckej vláde sa stále viac nepozdáva trend znižovania daní pre firmy v krajinách strednej a východnej Európy, ktoré už v máji vstúpia do Európskej únie. Na nízke dane v tomto regióne včera ostro zaútočil kancelár Gerhard Schröder. Ten novým členom dokonca naznačil, že budú mať pre svoju daňovú politiku problémy v rokovaniach o peniazoch na regionálnu pomoc únie.
"Ide tu o trend, o ktorom budeme musieť v budúcnosti s novými členmi kriticky diskutovať," povedal Schröder. "Je to skutočnosť, že tieto krajiny môžu mať daňovú politiku, ktorá nie je schopná financovať infraštruktúru samostatne a ktorá sa zameriava na jej spolufinancovanie transfermi z Bruselu." Poukázal pri tom, že priemerná sadzba dane z príjmov podnikov je v desiatich nových členských krajinách pod 20 percentami, kým priemer v dnešnej únii je viac ako 30 percent. "Nemalo by sa a nesmie sa mlčať o tom, že sa z hľadiska konkurencie vytvára situácia, ktorá spôsobuje terajším členom problémy," vyhlásil Schröder.
Daň z príjmov podnikov sa pohybuje od 15 percent v Estónsku, Litve a na Cypre po 35 na Malte. Mnoho z budúcich členov pritom svoje sadzby tesne pred vstupom do únie znížilo. To platí i Českej republike, kde klesla tento rok sadzba dane z príjmov firiem z 31 na 28 percent a do roku 2006 sa má znížiť na konečných 24 percent. Slovensko zaviedlo 19-percentnú daň.
Nemecká verejnosť je v poslednom čase citlivá na správy o firmách presúvajúcich výrobu do strednej a východnej Európy. Schröder zahral v tejto veci minulý týždeň na vlasteneckú strunu, keď označil za "nepatriotického" šéfa jedného podnikateľského združenia, ktorý povzbudzoval firmy, aby sa sťahovali na východ. Práve včera vedúci oddelenia Česko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory Andreas Schäfer predstavil v Prahe výsledky ankety, podľa ktorej považuje viac ako polovica nemeckých firiem za najatraktívnejšie miesto na podnikanie Slovensko. Tretina si to isté myslí o Česku.
(čtk)