BRATISLAVA - Už len dnes a zajtra je možné podať daňové priznanie k príjmom za rok 2003. Priznať treba príjmy zo zamestnania, z podnikania, prenájmu či kapitálových výnosov. Tento rok už pritom platia nové pravidlá priznávania daní, ktoré neumožňujú odložiť si termín na podanie priznania z dôvodu využitia služieb daňového poradcu.
Od tejto povinnosti sú oslobodení občania, ktorí mali celý minulý rok len jedného zamestnávateľa a ten im urobil ročné zúčtovanie. Výnimka z povinnosti priznať daň sa vzťahuje aj na tých, ktorí si daňovú povinnosť predplatili formou paušálnej dane, ako aj na tých, ktorí mali jedného zamestnávateľa a popri tom podnikali s paušálnou daňou. Priznávať daň nemusia ani obyvatelia Slovenska, ktorí boli celý rok zamestnaní v zahraničí a zamestnávateľ im preukázateľne zrazil daň. Daň nemusia priznávať ani občania, ktorí mali vedľajší príjem neprevyšujúci 10-tisíc korún a pritom nevykázali stratu.
"Už sme si zvykli na to, že koncom marca býva na daňových úradoch väčší nápor daňovníkov. Preto sa všetky posledné dni považujú za stránkové a podľa potreby sú na vyťaženejších úradoch aj predĺžené úradné hodiny," povedal hovorca Daňového riaditeľstva Róbert Merva.
Keď občania prinesú priznanie osobne, dostanú potvrdenie o jeho odovzdaní. "Zároveň im pracovník úradu zbežne skontroluje, či sú splnené všetky potrebné náležitosti - napríklad či občan priložil potrebné doklady, alebo nezabudol priznanie podpísať," hovorí Merva. Pripomína tiež, že priznanie sa dá poslať aj doporučene poštou. "Rozhodujúci je pritom dátum poštovej pečiatky. Stačí teda, ak daňovník pošle priznanie v stredu," dodáva.
Spolu s priznaním musí občan odovzdať aj všetky požadované dokumenty - potvrdenia zamestnávateľov o príjme, či potvrdenia na uplatnenie odpočítateľných položiek. Zároveň môže priložiť aj žiadosť o vrátenie prípadného preplatku a vyhlásenie o poukázaní dvoch percent zaplatenej dane vybratej neziskovej organizácii.
Najčastejšie chyby pri podávaní priznania
Neuvedenie daňového identifikačného čísla (rodného čísla) na každej strane priznania.
Nepodpísanie daňového priznania.
Chýbajúce doklady: potvrdenia o príjme od zamestnávateľov, potvrdenia o nároku na odpočítateľné položky, atď. Zdroj: Daňové riaditeľstvo
Aké pokuty môže vyrubiť daňový úrad
- nesprávne odvedená daň 3-násobok základnej
- úrokovej sadzby NBS (dnes 5,5 %) z rozdielu
- priznaná nesprávna daň (dodatočné priznanie) 1,5-násobok
- základnej úrokovej sadzby NBS
- neskoré podanie priznania 0,2 % dane za každý deň omeškania, najviac 1 mil. Sk
- nepodanie priznania ani po výzve 10-tis. Sk až 1,5 mil. Sk
Zdroj: Zákon o správe daní a poplatkov
Kto nemusí podávať priznanie
- Občania, ktorí mali celý rok len jedného zamestnávateľa (nezáleží na tom, či zároveň podnikali s paušálnou daňou) a ten im vykonal ročné zúčtovanie.
- Občania, ktorí boli zamestnaní len v zahraničí a príjmy im boli preukázateľne zdanené.
- Občania s bočným príjmom do 10 000 korún, ak nevykázali daňovú stratu.
- Občania, ktorí mali len príjmy s osobitnou sadzbou dane zdaňované zrážkou. Zdroj: Zákon o dani z príjmov