Šancu získať hodnotnejšie pracovné príležitosti má aj Slovensko. Najviac vyhľadávané regióny však ležia oveľa východnejšieTrend sťahovania sa amerických technologických korporácií na východnú pologuľu bude zrejme pokračovať. Konzultačná firma DiamondCluster International zverejnila prieskum, podľa ktorého 86 percent oslovených amerických výkonných riaditeľov verí, že sa tempo presúvania IT služieb do zámoria bude zrýchľovať.
"Riaditelia sa stali vo svojich očakávaniach realistickejšími a sú čoraz náklonnejší k možnosti vyčleniť niektoré činnosti (mimo USA)," citoval finančný spravodajský portál CNN Money Toma Weaklanda, šéfa poradenskej firmy pre outsourcing. Havným dôvodom presúvania niektorých aktivít zostáva podľa neho snaha znížiť náklady.
Analytici predpovedajú, že do roku 2017 sa najmenej 3,3 milióna kvalifikovaných pracovných miest presunie zo Spojených štátov do Indie, Ruska, Číny a na Filipíny. USA to pripraví o kúpnu silu 136 miliárd dolárov ročne. Podľa prieskumu je s vyčleňovaním aktivít mimo amerického kontinentu spokojných 74 percent firiem, ktoré tak už urobili.
Sťahovanie technologických firiem na východnú pologuľu sa stalo v Spojených štátoch jednou zo zbraní politického boja. Demokrati agitujú za zákony, ktoré by "prelietavé" korporácie automaticky vyčlenili z domácich vládnych kontraktov. Republikáni v súvislosti s týmito vyhláseniami obvinili demokratov z protekcionizmu.
Spojené štáty nie sú jedinou krajinou, ktorá začala do menej rozvinutých krajín exportovať pracovné príležitosti. Podobný problém má aj Nemecko. Podľa štúdie konzultačnej firmy Forrester Research príde najväčšia európska ekonomika do roku 2015 týmto spôsobom o 1,1 milióna pracovných miest.
Presúvanie programátorskej, účtovníckej a administratívnej práce do východných rozvojových krajín sa už začalo. Nemecká firma Infineon si zriaďuje účtovné zastúpenie v Maďarsku, Siemens chce z úsporných dôvodov vyvíjať softvér vo východnej Európe a firma SAP plánuje programovať v Indii.
Šancu prilákať pracovné príležitosti pre vysoko kvalifikovanú pracovnú silu, napríklad pre programátorov, si začína uvedomovať aj Slovensko. K nám zahraničné korporácie doteraz presúvali len výrobu, nie však vývoj. Prvými lastovičkami by mohli byť spoločnosti Whirlpool a Samsung, ktoré uvažujú o Slovensku už aj ako o svojich celoeurópskych základniach.
Vicepremiér pre ekonomiku a minister financií Ivan Mikloš pred týždňom oznámil, že najsilnejšia vládna strana SDKÚ bude presadzovať, aby v štyroch vyspelejších slovenských regiónoch dostávali investičné stimuly len tie firmy, ktoré chcú investovať práve do vývoja a vytvoria tak miesta s vyššou pridanou hodnotou. (tv, cnn, bbc)
Niektoré sťahovania BASF
Najväčší výrobca chemikálií na svete presúva do Bratislavy svoje obchodné divízie z Viedne a Prahy. Vo Viedni zavrie koncern svoje prevádzky do konca septembra a na Slovensko presunie aktivity spoločností BASF Österreich GmbH a BASF Trading Center GmbH. Z Bratislavy chce koncern v budúcnosti centrálne pokrývať predaj v Česku, Rakúsku a na Slovensku.
Samsung
Juhokórejská spoločnosť v Galante vytvorí logistické centrum pre strednú Európu. Na juhozápade Slovenska je už Samsung aktívny aj vo výrobnej oblasti.
Whirlpool
Americký výrobca domácich spotrebičov plánuje spolu s novým závodom na sporáky vytvoriť aj vývojové centrum. Medzi Českom, Poľskom a Slovenskom si Whirlpool vyberie v najbližších týždňoch.
Siemens
Ohlásil presťahovanie dvoch tisícok pracovných miest z Nemecka do Maďarska. Korporácia vytvára 80 percent obratu v zahraničí, pričom v Nemecku zamestnáva 40 percent pracovníkov. V Nemecku dnes pracuje pre Siemens približne 167-tisíc ľudí, čo je o 86-tisíc menej než v roku 1992.