Fajčiari buď prestanú fajčiť, alebo sa budú s cigaretou skrývať. Prieskumy verejnej mienky ukázali, že rozhodnutie vlády podporuje väčšina Írov a dokonca aj 40 percent fajčiarov. FOTO - REUTERS
s nadšením, mnohí írski fajčiari sa cítia diskriminovaní a Európa bude pozorne sledovať ako sa v krajine zafajčených "pubov" bude zákon dodržiavať.
Tabakové firmy mohli včera v Írsku vyvesiť čierne zástavy. "Je to prvý deň diktatúry," napísala do televízie jedna žena, ktorá vraj vyšla na protest celá v čiernom.
Zákon je veľmi prísny a jeho tvorcovia mysleli aj na detaily. Obmedzuje dokonca aj fajčenie doma - v prípadoch, keď si zavoláte do svojej domácnosti inštalatéra, ktorého by ste mohli cigaretovým dymom ohroziť pri opravovaní kvapkajúceho vodovodu. Ani diaľkoví vodiči by na svojich cestách nemali fajčiť v kabínach ťahačov - sú totiž na pracovisku. Zapáliť si môžu až keď prejdú do Severného Írska.
Zákon nezobral cigaretu len väzňom - zrejme preto, že ich nie je už veľmi ako trestať a väzenie je ich domovom.
Írskym fajčiarom tak zostáva iba veľa cestovať (fajčenie nie je trestné v hotelových izbách), priznať, že majú narušené duševné zdravie (obmedzenia neplatia v psychiatrických zariadeniach) alebo si počkať, až budú takí starí, že budú potrebovať opateru (opatrovateľské domy).
Ostatné miesta sa pre fajčiarov stali zakázanou zónou, v ktorej za šľukovanie môžu dostať pokutu 3 tisíc euro. Vláda vymenovala 400 "rakovinových policajtov", ktorí by mali dohliadať na uplatňovanie zákona.
"Som si istý, že tieto opatrenia zabezpečia zdravé dedičstvo nielen pre súčasnú, ale aj pre budúce generácie, ktoré nikdy nebudú poznať, aké to je pracovať v zatvorenom zafajčenom prostredí," vítal včera zákon írsky premiér Bertie Ahern.
"Prečo by mala protifajčiarska loby diktovať náš životný štýl za cenu, že stratíme našu dobre známu kultúru tolerancie?" píše na internetovej stránke Antony Worrall Thompson, šéf organizácie Forest, ktorá boj za práva fajčiarov prehrala.
Odporcovia majú mnoho argumentov - majitelia krčiem sa obávajú, že stratia stálych zákazníkov a čakajú problémy s fajčiarmi, ktorí sa po niekoľkých pohároch uvoľnia a zapália si. Predpovedajú stratu 70-tisíc pracovných miest v reštauračnom a turistickom priemysle.
Je to ďalší príklad zasahovania štátu do súkromných záležitostí jeho občanov, hovoria ďalší. "Čo bude nasledovať - povinný účes?" povedal pre Reuters fajčiar Shay Mahoney.
Fajčí 20 cigariet denne a neverí, že by majiteľ krčmy v severnom Dubline, do ktorej chodieva, zákaz rešpektoval.
Európsky komisár pre zdravie, ktorý je je Ír - David Byrne - by s ním nesúhlasil. Sníva o Európe, v ktorej by sa na verejných miestach nefajčilo.
MAREK CHORVATOVIČ