Bratislava 29. marca (TASR) - Vstup Slovenska do Severoatlantickej aliancie (NATO) prinesie pre našu krajinu nielen bezpečnostné, politické a ekonomické výhody, ale aj záväzky smerom k humanitárnym a záchranným operáciám či zvýšené riziko teroristických útokov.
V rozhovore pre TASR to povedal analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson. "Keď sa niekto pozerá na Slovensko z diaľky, tak nevidí drobné detaily, ale krajinu s tvrdými bezpečnostnými zárukami s vylúčením regionálneho konfliktu" vysvetlil. V tejto súvislosti spomenul susednú Českú republiku, kde sa po vstupe do aliancie zvýšili zahraničné investície až 2,5-násobne.
"Z politického hľadiska ide o členstvo v bloku politicky a ekonomicky najvyspelejších krajín sveta. Keďže Slovensko je stále v procese transformácie, je pre neho lepšie byť v tejto skupine ako nebyť" myslí si Samson. Upozornil však na záväzky vyplývajúce z predvstupového procesu, v ktorom sa Slovensko zaviazalo, že bude tzv. prispievateľom do spôsobilosti NATO. "V praxi to znamená, že na jednej strane budeme využívať benefity, na strane druhej budeme musieť prispievať politicky i vojensky," dodal. Slovensko je okrem iného "povinné" udržiavať politickú stabilitu, trhové hospodárstvo či mierové spolunažívanie so susedmi.
V súvislosti s členstvom v NATO Samson pripustil riziko zvýšených teroristických útokov. "Ak by sa svetová teroristická sieť v prípade dostatočných kapacít rozhodla zaútočiť na spojencov USA, tak je Slovensko vystavené väčšiemu riziku," dodal s upozornením, že toto hrozí aj nečlenom aliancie, keďže terorizmus sa orientuje proti západnej civilizácii.
Členstvo v NATO a v bezpečnostnej zložke EÚ sa podľa Samsona nevylučujú. Odvolal sa na európsku bezpečnostnú stratégiu z decembra minulého roku, podľa ktorej je bezpečnosť únie pevne spätá s bezpečnosťou v krajinách NATO. "Práve naopak, ak sa podarí dobudovať európsku bezpečnostnú a obrannú politiku, únia si môže vďaka riešeniu konfliktov v severnej Afrike či na Strednom východe veľmi ľahko privodiť nevraživosť svetového terorizmu," konštatoval.
O vstup do NATO sa podľa Samsona zaslúžila garnitúra, ktorá prišla vďaka občanom k moci po roku 1998. "Kontrast medzi rokom 1994 a 1998 bol taký veľký, že to samo o sebe stačilo, aby si SR veľmi polepšila pri svojich vyhliadkach na vstup do NATO," dodal.