BRATISLAVA - Pre Slovákov sú prezidentské voľby nudnou záležitosťou, ale pre nezasvätených sú takmer šokom, napísal britský týždenník Economist. Vladimír Mečiar zrejme nezvíťazí, ale prečo chce tak veľa Slovákov, aby bol hlavou štátu, keď krajina na budúci týždeň vstupuje do NATO a do Európskej únie, pýta sa týždenník. Práve pre Mečiarovu vládu únia aj NATO Slovensko dlho odmietali.
Slovenskí odborníci na výskum verejnej mienky zasa krútia hlavou nad tým, aká tichá a nudná je prezidentská kampaň. "Tým, ktorí sú na čele prieskumov, vyhovuje tichá kampaň, lebo nemusia zvádzať urputný boj o hlasy," myslí si Pavel Haulík, riaditeľ agentúry MVK.
Jednou z príčin tichej kampane je podľa neho aj to, že koaliční partneri nepostavili dosť silných kandidátov a veľa ani neinvestujú. Opozícia, najmä Smer, má zasa väčšie starosti s referendom o predčasných voľbách. To, že Rudolf Schuster spojil obe hlasovania do jedného dňa, odrádza koalíciu príliš medializovať "volebný" deň.
Anetta Patajová z Ústavu pre výskum verejnej mienky vidí príčinu aj v prístupe Slovenskej televízie. "STV zrušila konfrontáciu kandidátov pri okrúhlych stoloch, kde by si diváci mohli všimnúť konkrétne rozdiely v ich názoroch." Jediné, čo podľa nej širšia verejnosť dnes registruje v súvislosti s voľbami, sú bilbordy.
Televízne rozhovory s kandidátmi sú nudné a málokto ich vydrží pozerať do konca. Všetci kandidáti rozprávajú to, čo už v minulosti povedali a v postojoch sa veľmi nelíšia. Volebné tímy kandidátov nevymysleli atraktívne témy, ktorých by sa mohli chytiť komerčné médiá.
Haulík hovorí, že kampaň dáva ľuďom veľmi málo informácií, ale tí sa aj tak rozhodujú podľa svojich pocitov a sympatie k väčšine kandidátov "si tvoria dlhodobo". Nepredpokladá, že kampaň ovplyvní veľa voličov.
Prvé priame voľby prezidenta v roku 1999 boli ovplyvnené voľbou proti Mečiarovi a za menšie zlo. Okrem toho voliči očakávali, že priamou voľbou získa prezident silný mandát, ale to sa nestalo. "Ľudia zistili, že sa nenaplnili ich predstavy o dôležitosti toho, kto bude hlavou štátu," povedal Haulík.
Analytici tvrdia, že ľudí, čo voliť nechcú, neovplyvní žiadna kampaň. Dnes sa jednoznačne nedá povedať, ktorí dvaja kandidáti postúpia do druhého kola, pred ktorým sa však už dá očakávať ostrejší a atraktívnejší súboj.