Asi nie. "Nezaujal ma ani jeden z kandidátov," hovorí odborníčka na verbálnu aj neverbálnu komunikáciu Oľga Škvareninová z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. "Môj pocit je, že nemali žiadny tréning pred prezidentskými voľbami, nemyslím si, že sa niektorý z nich dal školiť."
Tvrdí, že každý z kandidátov by potreboval na sebe popracovať. "Nie, aby sa pretvaroval, ale preto, aby zlepšil kladné stránky, aby negatíva tak netrčali, ako niekedy trčia."
Škvareninová si myslí, že niekedy hovoria pridlho vtedy, keď by mali hovoriť menej, prezradia niektoré fakty, ktoré by nemuseli, často neodhadujú situáciu. Nevedia využívať, čo im dáva vlastné telo, hlas, tempo reči. "To chce tréning, aby vedeli, kedy robiť pauzu, správne sa nadychovali, aby nebolo vidieť stres, ich vnútorné pochody, aby mali správne tempo. Sú aj iné zásady, ktoré často porušujú - manželka má pokrčené šaty, prezidentský kandidát sa smeje nasilu. Dôležité je, aby poslucháč nezaspával, aby ľudia rozumeli a uverili tomu, čo človek hovorí. Každý zo súčasných kandidátov má svoje plusy aj mínusy," hovorí Škvareninová.
Podobný názor má psychológ Julián Lučanský, podľa ktorého je verbálna aj neverbálna komunikácia kandidátov priemerná, nevyniká nik. "Hovorí sa, že kedysi bol Mečiar ako úplne iný človek, teraz sú všetci rovnakí. Jeden druhého neprevyšuje. Nedokážu identifikovať silné a slabé argumenty a nemajú citlivosť na problémy v spoločnosti," hovorí Lučanský. (rf)