Palestínčan vešia transparenty s portrétom zosnulého duchovného vodcu militantnej organizácie Hamas šejka Ahmada Jásina na mieste konania modlitieb na jeho pamiatku v Ramalláhu na Západnom brehu. FOTO - TASR/AP
NEW YORK, BRUSEL - Spojené štáty včera v Rade bezpečnosti OSN vetovali rezolúciu, ktorá odsudzovala Izrael za pondelňajšie zabitie vodcu palestínskeho teroristického hnutia Hamas šajcha Ahmada Jasína. USA už predtým pohrozili, že rezolúciu zablokujú, ak súčasne menovite neodsúdia násilné akcie Hamasu a ďalších teroristických organizácií. Alžírsko, ktoré rezolúciu predkladalo, rozšírenie textu odmietlo.
Kritici označujú postup Spojených štátov za ospravedlnenie spôsobu, akým Izrael zlikvidoval Jasína. "Postoj USA je konštantný. Myslíme si, že nie je spravodlivé prijímať nevyváženú rezolúciu o situácii na Blízkom východe," povedal, naopak, americký veľvyslanec pri OSN John Negroponte.
Vodca Hamasu zahynul pri raketovom útoku, ktorý proti jeho osobe nariadil izraelský premiér Ariel Šaron. Izrael v Rade bezpečnosti označil Jasínove odstránenie za veľmi silné posolstvo teroristom, palestínsky zástupca, naopak, hovoril o vojnovom zločine.
"Európska únia neuzná žiadnu zmenu hraníc z čias pred rokom 1967 než takú, ku ktorej sa dospeje dohodou medzi oboma stranami," hovorí sa v rezolúcii, ktorú včera prijal summit EÚ. Únia reagovala na výstavbu izraelskej bezpečnostnej bariéry, ktorá vedie často vnútri palestínskych území na západnom brehu Jordánu. Izrael tvrdí, že bariéra je potrebná na zadržiavanie palestínskych samovražedných atentátnikov, Palestínčania ju považujú za zabratie pôdy, na ktorej chcú vybudovať samostatný štát.
Návrh tiež odsudzuje "mimosúdne zabitie" Jasína, vyzýva palestínskeho vodcu Jásira Arafata na väčšie nasadenie pri boji proti terorizmu a Izrael na zrušenie židovských osád postavených od marca 2001 na palestínskych územiach i na zrušenie stavby bezpečnostného múru. Český minister zahraničia Cyril Svoboda v komentári pripomenul, že hnutie Hamas bolo zaradené na zoznam teroristických organizácií. Považuje preto za nesúrodé, ak dnes Ahmada Jasína považujú za mučeníka a palestínske misie vo svete vystavujú kondolenčné listiny. (čtk)