Horváth poslancom napísal, že Sociálna poisťovňa má 245 miliónov korún nekrytých záväzkov pre nevýhodné zmluvy, ktoré podpísalo ešte bývalé vedenie poisťovne. Upozornil, že poisťovni bude chýbať ešte viac peňazí, ak sa neupraví zákon.
Niektoré médiá potom zverejnili informácie, že chýbajúce peniaze ohrozia výplaty dôchodkov. "To určite nehrozí," povedala včera poslankyňa SMK Edit Bauer. Poisťovňa by možno nemala len peniaze na poštovné, "ale ani to nie je teraz problém".
Nový zákon určuje, že poisťovni majú ísť do správneho fondu 3 percentá zo všetkých odvodov. Po zavedení starobného sporenia ako druhého piliera dôchodkovej reformy však od budúceho roku odvody klesnú. "Je to veľmi vážna záležitosť," povedala Bauer.
Peniazmi zo správneho fondu musí poisťovňa zabezpečiť bežnú prevádzku svojich budov a systémov, ale okrem toho presúvať nové odvody ľudí do dôchodkových správcovských spoločností. To je podľa Bauer veľmi drahé "je celkom evidentné, že správny fond nebude stačiť na pokrytie týchto povinností".
Dnes má správny fond tri miliardy korún. Predseda Rady riaditeľov František Halmeš hovorí, že príjmy fondu klesnú na budúci rok asi o 350 miliónov korún. Ak sa nezmení zákon, budú musieť "znížiť náklady na investície, prevádzku a tlak by bol aj na mzdy zamestnancov".
Halmeš zároveň potvrdil, že schopnosť poisťovne vyplácať dôchodky nie je reálne ohrozená.
Listom Horvátha sa zaoberala aj dozorná rada poisťovne, ktorá rozhodla, že za Radu riaditeľov má navonok komunikovať predseda, teda František Halmeš.
Hovorca ministerstva práce Martin Danko tvrdí, že tvorba správneho fondu nie je zavedením druhého piliera dôchodkovej reformy ohrozená.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ