Štvrtok, 8. december, 2022 | Meniny má Marína

Vstup SR do NATO

BRATISLAVA 26. marca (SITA) -


november 1993

Prezident Michal Kováč v Bruseli rokoval s vtedajším generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie (NATO) Manfredom Wörnerom. Aliancia privítala záujem Slovenska o členstvo v NATO a vyjadrila mu podporu rovnako ako Českej republike, Maďarsku a Poľsku.


január 1994

V Prahe sa s predstaviteľmi Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska stretol americký prezident Bill Clinton. Povedal, že Partnerstvo pre mier nemajú chápať ako náhradu členstva v NATO, ale ako prípravu na prijatie. Prezidenta M. Kováča B. Clinton ubezpečil, že Slovensko má rovnaké postavenie ako ostatné tri štáty Visegrádskej štvorky. Vtedajší premiér Vladimír Mečiar bol výsledkami pražského rokovania nadšený. Verejnosti oznámil, že otázka už nestojí tak, či Slovensko bude členom NATO, alebo nie, ale už ide iba o čas a spôsob, kedy a ako sa to stane.

SkryťVypnúť reklamu

február 1994

Premiér V. Mečiar v bruselskom sídle NATO podpísal rámcový politický dokument o pristúpení SR k projektu Partnerstvo pre mier.


august 1995

Prezidenta Michala Kováča vo Washingtone upozornil zástupca námestníka ministra zahraničných vecí USA, že SR nedrží krok s ostatnými štátmi strednej Európy a dostane sa na cestu politickej izolácie. Odporučil mu, aby tento fakt nezakrýval pred slovenskou verejnosťou. Premiér Mečiar z Bratislavy odpovedal zaslaním diplomatickej nóty do Washingtonu, čím potvrdil zaostávanie v chápaní demokracie. USA na nótu odpovedali vzápätí, no v SR nebola zverejnená.


október 1995

Vláda Spojených štátov zaslala Slovensku demarš, v ktorom pripomenula, že kľúčom podpory krajiny je pokrok v transformácii krajiny a plnenie požadovaných demokratických kritérií.

SkryťVypnúť reklamu

apríl 1996

Generálny tajomník NATO Javier Solana pred návštevou Bratislavy uistil Slovensko, že dosiaľ nevypadlo z radov adeptov na vstup do NATO. Bratislavu však vyzval, aby dokázala, že Slovensko je demokratickou krajinou.


október 1996

Ministrovi zahraničných vecí Pavlovi Hamžíkovi v USA hovorca amerického Ministerstva zahraničných vecí USA vyjadril obavu o uplatňovanie demokracie na Slovensku.


október 1996

USA a EÚ ústami svojich veľvyslancov na Slovensku opätovne vyslovili záujem o integráciu SR do EÚ a NATO, zároveň však zdôraznili, že vláda a občania SR sa musia sami rozhodnúť, či SR chce rešpektovať základné demokratické hodnoty týchto štruktúr.


január 1997

Premiér V. Mečiar ubezpečil vedenie Armády SR v Trenčíne o orientácii na členstvo v NATO. Za správne považoval, aby o členstve v NATO rozhodli občania v referende.

SkryťVypnúť reklamu

marec 1997

V Bratislave sa konala konferencia Slovensko a NATO, cieľom ktorej bolo zhromaždiť čo najviac poznatkov o politických, ekonomických a sociálnych aspektoch členstva.


marec 1997

Premiér V. Mečiar prvý raz verejne pripustil, že Slovensko nemusí byť v prvej vlne rozšírenia NATO. Urobil tak na mítingu s priaznivcami HZDS v Trnave.


apríl 1997

Minister zahraničných vecí Pavol Hamžík odcestoval na pracovnú návštevu USA. Témou rozhovorov s ministerkou zahraničných vecí SR Madeleine Albrightovou a ďalšími predstaviteľmi vládnych kruhov boli otázky týkajúce sa úsilia SR o vstup do NATO a ďalších západných integračných štruktúr a možnosti rozvoja bilaterálnych vzťahov.


máj 1997

Referendum o vstupe SR do NATO bolo vyhlásené za neplatné.

SkryťVypnúť reklamu

júl 1997

Summit NATO v Madride rozhodol, že na konzultácie o rozširovaní aliancie budú v prvej vlne prizvané krajiny Poľsko, Maďarsko a Česká republika.


marec 1998

Generálny tajomník NATO Javier Solana na návšteve SR povedal, že riešenie problémov, ktoré sú prekážkou pre začlenenie Slovenska do NATO je na Bratislave, nie na Bruseli.


november 1998

Premiér Mikuláš Dzurinda na návšteve sídla NATO a Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli rokoval s generálnym tajomníkom NATO Javierom Solanom. Po stretnutí vyslovil očakávanie, že budúcoročný aprílový summit NATO vyšle "dobrý signál pre Slovensko". Solana povedal, že nepochybuje o Slovensku ako o "nesporne solídnom partnerovi".


december 1998

Minister zahraničných vecí Eduard Kukan sa zúčastnil na pravidelnom zasadnutí Euroatlantickej partnerskej rady na úrovni ministrov zahraničných vecí v Bruseli. Šéfka americkej diplomacie Madeleine Allbrightová na stretnutí s ministrom zahraničných vecí Kukanom konštatovala, že SR je jeden z najlepšie pripravených kandidátov na vstup do NATO.

SkryťVypnúť reklamu

január 1999

Minister zahraničia Eduard Kukan na päťdňovej návšteve USA. Témou návštevy boli strategické ciele slovenskej zahraničnej politiky v integrácii do NATO.


marec 1999

Poslanci NR SR na čele s Jozefom Migašom odcestovali na týždennú návštevu USA, ktorej cieľom bolo hľadanie podpory pre čo najskorší vstup SR do NATO.


12. marec 1999

Do NATO vstúpili Česká republika, Maďarsko a Poľsko.


marec 1999

Vláda SR súhlasila s otvorením slovenského vzdušného priestoru pre lietadlá NATO v súvislosti s operáciou aliancie Spojenecká sila v Juhoslávii.


apríl 1999

Slovensko bolo na washingtonskom summite zaradené na zoznam kandidátskych krajín na vstup do NATO.


október 1999

Slovenská vláda schválila Národný program prípravy SR na členstvo v NATO

SkryťVypnúť reklamu

máj 2000

Pokrok Slovenska na ceste do NATO ocenil počas návštevy Bratislavy generálny tajomník Aliancie George Robertson.


september 2000

Poslanci slovenského parlamentu vytvorili skupinu pre rýchlu integráciu Slovenska do NATO.


október 2000

Na konferencii Slovensko patrí do NATO v Bratislave sa zástupcovia nových členov zhodli na nesporných výhodách vstupu do organizácie.


november 2000

Generálny tajomník NATO George Robertson ocenil pri stretnutí s Mikulášom Dzurindom v Bruseli pokrok, ktorý Slovensko dosiahlo pri príprave na členstvo v NATO.


marec 2001

NR SR prijala novú bezpečnostnú stratégiu, ktorá počíta so vstupom krajiny do NATO.


marec 2001

Vláda SR schválila aktualizovaný Národný program prípravy Slovenskej republiky na členstvo v NATO, ktorý mal v kľúčovom období pred pražským summitom aliancie prispieť k pozvaniu Slovenska medzi spojencov.

SkryťVypnúť reklamu

marec 2001

V Bratislave sa konala konferencia Nové európske demokracie: vodcovstvo a zodpovednosť, na ktorej sa zúčastnili predstavitelia desiatich postkomunistických krajín usilujúcich sa o členstvo v NATO.


november 2001

Generálny tajomník NATO George Robertson počas návštevy Bratislavy oznámil, že Slovensko je na správnej ceste armádnych reforiem i upevňovania demokracie, ale musí na tejto ceste zotrvať.


október 2002

Generálny tajomník NATO George Robertson vyhlásil v Bruseli, že občania Slovenska hlasovali v nedávnych parlamentných voľbách za integráciu, ktorá im prinesie viac stability a prosperity. Odmietol však predpovedať, či Slovensko na pražskom novembrovom summite dostane ponuku na členstvo v NATO. Rozhodnutie Slovákov však označil za múdre.

SkryťVypnúť reklamu

21. - 22. november 2002

Slovensko dostalo na pražskom summite Aliancie spolu s ďalšími šiestimi krajinami pozvánku na prístupové rokovania o vstupe do NATO


26. marec 2003

V Bruseli predstavitelia členských krajín NATO, za účasti predstaviteľov pozvaných krajín, podpísali sedem protokolov o pristúpení k Severoatlantickej zmluve. Začala sa ratifikácia protokolov v členských krajinách.


10. apríl 2003

Národná rada (NR) SR schválila pristúpenie Slovenskej republiky k Severoatlantickej aliancii. O päť dní neskôr podpísal prístupovú listinu prezident Rudolf Schuster.


16. apríl 2003

Aktivisti petičného výboru za vypísanie referenda o vstupe Slovenska do NATO vyhlásili, že už nebudú zbierať podpisy. K 16. aprílu sa pod petíciu o vypísaní referenda o vstupe Slovenska do NATO podpísalo 191 000 ľudí. Na vypísanie referenda je potrebných 350 tisíc platných podpisov.

SkryťVypnúť reklamu

8. máj 2003

Senát USA chválil vstup Slovenska a ďalších šiestich krajín do Severoatlantickej aliancie. Za vstup hlasovalo všetkých 96 senátorov.


2. september 2003

Nový slovenský veľvyslanec pri NATO Igor Slobodník odovzdal v Bruseli poverovacie listiny generálnemu

tajomníkovi Severoatlantickej aliancie lordovi Georgeovi Robertsonovi.


19. november 2003

Plnenie záväzkov pred vstupom do Severoatlantickej aliancie zhodnotili v Bruseli predstavitelia členských štátov a Slovenska. Rokovanie Posilneného politického výboru NATO a SR sa zišlo posledný raz pred rozšírením aliancie. Za SR sa na ňom zúčastnili štátni tajomníci ministerstiev zahraničných vecí, obrany a hospodárstva a zástupcovia Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).


5. február 2004

SkryťVypnúť reklamu

Rozšírenie NATO o sedem nových členov vrátane Slovenska ratifikovali už všetky členské krajiny aliancie.


13. február 2004

Členstvo Slovenska bude prínosom pre Severoatlantickú alianciu, konštatoval počas návštevy v Bratislave najvyšší veliteľ spojeneckých síl NATO v Európe James L. Jones.


2. marec 2004

Šéf NATO Jaap de Hoop Scheffer požiadal sedem krajín pozvaných do NATO, aby pristúpili k Severoatlantickej zmluve a zavŕšili tak svoj prístupový proces.


19. marec 2004

Slovensko je spoľahlivý partner pre Severoatlantickú alianciu, konštatoval v Bratislave generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer, ktorý sa zúčastnil na medzinárodnej konferencii Rozšírená Európa: nová agenda.


29. marec 2004

Slovensko sa stane plnoprávnym členom Severoatlantickej aliancie (NATO). Stane sa tak po tom, ako premiér Mikuláš Dzurinda odovzdá americkej vláde ako depozitárovi ratifikačné listiny k Washingtonskej zmluve, čím sa zavŕši integračný proces Slovenska do NATO. Spolu s našou krajinou odovzdá vo Washingtone listiny aj Bulharsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Slovinsko. Aliancia sa tak rozšíri zo súčasných 19 na 26 členov.

SkryťVypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šéf sporiteľne: Synovia ma inšpirujú, čo čítať a koho sledovať
 2. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 3. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 4. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 7. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 8. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 1. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 2. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 3. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 4. Auto do 14-tisíc už nekúpite. Zvážte radšej prenájom
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Helenky prichádzajú na svetlo sveta s ďalšími novými bytmi
 7. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 8. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 700
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 610
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 915
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 995
 5. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 4 746
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 284
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 268
 8. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 098
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu