V Bruseli sa včera hovorilo o terorizme, hrozbách, stratégiách a strachu. A dnes by sa to všetko malo zopakovať. Kým lídri vymýšľajú ako na teroristov, novinári akreditovaní na summite síce uznávajú, že situácia je vážna, ale panikáriť nemienia. "To sa len šialení Američania všetkého boja," hovorí Francúzka Noelle. Opiera sa o barový pult a nahlas rozpráva o tom, že sloboda človeka je najposvätnejšia a že sa nedá obmedzovať nepríjemnými otázkami a bezpečnostnými opatreniami.
Predtým však ako všetci ostatní novinári stála pokorne v rade pred bezpečnostným rámom a podľa pokynov policajtky dvíhala ruky a zvŕtala sa, keď kontrolovali, či na sebe nemá niečo nevhodné.
Policajti pred vchodom do budovy Európskej rady sú mlčanliví a na otázku, či teraz po Madride viac zbystrili pozornosť, neodpovedajú. Len precedia cez zuby vetu: veď vidíte.
"Podľa mňa viac sledujú, čo sa deje. Určite," hovorí hrmotný Ír Sean. Na rozdiel od svojej francúzskej kolegyne sa bojí a chce, aby v uliciach bolo viac policajtov, aby niekto prehliadal smetné koše a aby niektorí ľudia dostávali nepríjemné otázky. "Čo mali ľudia, čo zomreli v Madride z toho, že ich ľudské a občianske práva boli na úrovni? V smrti sa všetko stráca."
Rozosmiaty Brit Ian zo svetového servisu BBC hovorí, že Sean je katolík a všetko vidí príliš dramaticky. "Je to náš kazateľ," hovorí o ňom.
Obaja však súhlasia, že Európa je pred svojou najväčšou vojnou, v ktorej je porážka nezvrátiteľná. Nemyslia si tiež, že niečo zmení nový únijný pán "protiterorista". "Bude koordinovať tých ľudí, čo tam sedeli doteraz a, verte mi, väčšina z nich si doteraz do dôsledkov neuvedomila, čo sa deje. Sú takí presvedčení o svojej kultúre, ktorú podľa nich treba nasledovať a nie prenasledovať, že by si ani nevšimli, keby sa im do kancelárie posadil bin Ládin," hovorí Ian. A to sa tvári ako optimista.
JANA MIKUŠOVÁ, Brusel