Tony Blair (vľavo) na prechádzke s líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím. FOTO - TASR/AP
enie medzi Britániou a Líbyou môže byť "významný signál pre arabský svet" a príklad, že tento svet môže spolupracovať s USA a Britániou v boji proti terorizmu, vyhlásil Blair na tlačovke s Kaddáfím. "Boj proti al-Káide, extrémizmu a terorizmu, ktorý ohrozuje nielen západný, ale aj arabský svet Kaddáfí považuje za spoločnú vec," povedal premiér.
Líbya a Británia, ktoré prerušili diplomatické vzťahy v roku 1984, sú podľa Blaira na ceste vytvoriť "nové partnerstvo, bez toho, aby pritom zabudli na minulosť". Na otázku, či sa necíti čudne, keď s mužom považovaným za sponzora terorizmu hovorí o boji proti teroru, Blair vyhlásil, že sa svet mení a že na to treba reagovať.
Líbya si vlani otvorila cestu do medzinárodnej diplomacie uznaním zodpovednosti za atentát na lietadlo spoločnosti PanAm, ktoré sa zrútilo v roku 1988 nad Škótskom. Tripolis tiež súhlasil s vyplatením odškodného rodinám 270 obetí. Koncom minulého roka priznala, že vyvíjala zakázané zbrane, a oznámila, že s tým skončí. Experti oslovení agentúrou AP si myslia, že Kaddáfí zrejme nemá nič spoločné s veľkými atentátmi z minulých rokov a že neudržiaval kontakty s al-Káidou.
Britská opozícia napriek tomu považuje Blairovu cestu za predčasnú. Do Tripolisu navyše odišiel po omši za obete teroristických atentátov v Madride. Odborníci sa domnievajú, že k ceste viedli skôr ekonomické ako politické motívy. Za Blairovho pobytu podpísala britsko-holandská spoločnosť Royal Dutch Shell významný ropný kontrakt a čoskoro má významnú dohodu s Líbyjčanmi dosiahnuť aj britský vývozca zbraní BAE Systems.
Washington síce nesúhlasí s nadšením Londýna pre rehabilitáciu Tripolisu, tento týždeň však Tripolis navštívil aj splnomocnenec ministerstva zahraničia William Burns, ktorý bol najvyšším predstaviteľom USA na návšteve v tejto krajine po 30 rokoch. (čtk)