hodnotu od januára 2001.
Počet ľudí, ktorí opakovane požadujú pridelenie podpory v nezamestnanosti, klesol k 13. marcu v Spojených štátoch na čosi vyše tri milióny. Americké ministerstvo práce informovalo, že v 42 štátoch únie zaznamenali pokles žiadostí, zatiaľ čo v deviatich toto číslo stúplo. Dva štáty majú nezmenený stav.
Je teda zjavné, že americké hospodárstvo zažíva určité oživenie, podniky sú ochotné prijímať nových pracovníkov. Výrobcovia nestačia pokrývať dopyt, priemerný index dĺžky dodávok materiálu stúpol na najvyššiu úroveň od marca 1973. Trend poklesu nezamestnanosti bude teda podľa popredného amerického ekonóma Iana Shepherdsona trvalejší.
Tvorba nových pracovných miest je aj jednou z kľúčových tém predvolebnej kampane kandidátov na úrad amerického prezidenta. Opoziční demokrati tvrdia, že administratíva prezidenta Busha urobila príliš málo pre tvorbu nových pracovných príležitostí v krajine a nedokázala zabrániť pokračujúcemu odchodu amerických firiem do zahraničia, kde je cena pracovnej sily nižšia. Kandidát demokratov, massachussetský senátor John F. Kerry kritizuje úradujúceho prezidenta Busha veľmi často pre zamestnaneckú politiku jeho vlády. Podľa Kerryho sa počas Bushovej éry odbúralo 2,3 milióna pracovných miest. Od čias veľkej hospodárskej krízy zatiaľ žiaden americký prezident neskončil svoje prezidentské obdobie s výslednou stratou počtu pracovných miest. (jr, reuters)