WASHINGTON - Americká administratíva vyjadrila znepokojenie nad zásahom Európskej komisie proti spoločnosti Microsoft. Riaditeľ oddelenia amerického ministerstva spravodlivosti pre protimonopolné otázky Hewitt Pate označil rozhodnutie Európskej únie uvaliť rekordnú pokutu na Microsoft za "nešťastné".
Iné sankcie voči spoločnosti by podľa neho mohli mať "nečakané a neželané dôsledky". Komisia nariadila najväčšiemu výrobcovi softvéru na svete, aby zaplatil pokutu 497 miliónov eur, oddelil aplikáciu Windows Media Player od operačného systému Windows a poskytol konkurentom informácie o tom, ako pracuje jeho serverový softvér pre zosieťované počítače.
Právnici v USA urýchlene obhájili firmu Microsoft vyhláseniami, že proti verdiktu Európskej komisie budú protestovať. "Obávam sa, že USA a EÚ smerujú k novej obchodnej vojne a že verdikt Európskej komisie voči Microsoftu je prvým výstrelom," povedal jeden z amerických senátorov.
Hewitt Pate sa pozastavil aj nad výškou pokuty, ktorá je najvyššou, aká kedy bola v antimonopolnej kauze vymeraná. "To, že pokuta prekračuje aj sankcie proti členom najznámejších cenových kartelov môže vyslať nešťastný signál o hierarchii priorít pri vynucovaní politiky," povedal Pate.
Európska komisia označila Microsoft za "takmer monopolnú firmu", ktorá svoje postavenie zneužíva na zastrašovanie a potlačovanie konkurencie. Európa tak rozhodla rovnako ako v predchádzajúcich rokoch americké federálne súdy v kauze, ktorú proti Microsoftu viedla administratíva prezidenta Billa Clintona. USA po nástupe Georga Busha nešli proti Microsoftu cestou sankcií, ale dohody z roku 2001, ktorá k obmedzeniu a posilneniu konkurencie neviedla. Práve preto Európa na zmier nepristúpila a uvalila sankcie.
(čtk, sita)