Čo je príčinou, že na slovenskom kapitálovom trhu sa od začiatku týždňa neobchoduje?
"Dôvodom je nedôvera účastníkov kapitálového trhu a predovšetkým členov Centrálneho depozitára voči bezpečnosti a funkčnosti nového systému evidencie a zúčtovania operácií s cennými papiermi, ktorý od pondelka depozitár uviedol do prevádzky. Členovia depozitára sú voči svojim klientom zodpovední za evidenciu a zúčtovanie operácií s cennými papiermi. Preto je pochopiteľné, že otázku bezpečnosti a spoľahlivosti nového systému považujú za kľúčovú."
Spravil depozitár chybu?
"Je zarážajúce, že nový systém, ktorý centrálny depozitár uviedol do prevádzky, nemohli jeho užívatelia testovať minimálne niekoľko týždňov pred jeho spustením. Určite by sa tým predišlo dnešnej situácii. Systémy takého rozsahu a významu sa bežne testujú týždne až mesiace pred spustením ostrej prevádzky. Centrálny depozitár to chcel zvládnuť za niekoľko dní."
Do akej miery nesú zodpovednosť za súčasný stav štátne orgány?
"Zodpovednosť za daný stav padá predovšetkým v plnej miere na centrálny depozitár, pretože bolo jeho úlohou a povinnosťou sa na túto situáciu pripraviť. Mal na to viac ako rok a pol od chvíle, keď požiadal o licenciu od Úradu pre finančný trh. Navyše, zákon je platný už viac ako dva roky a depozitár sa od jeho schválenia netajil svojou snahou o získanie novej licencie. Keďže činnosť centrálneho depozitára je licencovaná a podlieha schvaľovaniu ÚFT aj jeho následnej kontrole, je otázne, či úrad mal a mohol konať tak, aby predišiel dnešnému stavu. Je vecou osobného názoru, či zákon presne definuje možnosti a rozsah konania úradu, ktoré by v tomto konkrétnom prípade bolo možné uplatniť. Samotný zákon o dohľade nad finančným trhom však jednoznačne definuje, že základným poslaním úradu je prispievať k ochrane stability finančného trhu a ku konkurencieschopnosti prostredia spolu s ochranou oprávnených záujmov účastníkov trhu. V neposlednom rade si treba uvedomiť, že 100-percentným vlastníkom depozitára je štát, pričom akcionárske práva vykonáva ministerstvo financií."
Účet má zriadený RM-S Market, prečo to nestačí na to, aby sa mohli uzatvárať obchody?
"Formálne to stačí, ale prečo sa teda neobchoduje, keď depozitár tvrdí, že jeho systém je funkčný a ministerstvo s úradom vyhlasujú, že depozitár je spôsobilý vykonávať svoju činnosť v súlade so zákonom? Veď každému je predsa jasné, že členovia depozitára aj ostatní účastníci trhu majú eminentný záujem na čo najskoršom skončení terajšieho stavu. Je to v ich bytostnom záujme."
Prečo banky nechceli podpísať s centrálnym depozitárom zmluvy, aké majú výhrady k technickému systému, k čomu by mohlo dôjsť, čoho sa tak obávajú? V čom konkrétne systém zlyháva?
"Všetky podrobnosti sporných ustanovení zmlúv mi nie sú známe. Základná filozofia zmluvného základu aj technického riešenia spočíva v oblasti zodpovednosti zmluvných strán a bezpečnosti nového systému spolu s jeho funkčnosťou tak, aby klienti členov depozitára neboli poškodení. Je zrejmé, že keby systém nevykazoval závažné nedostatky, brániace jeho používaniu, účastníkmi trhu by bol bezpochyby používaný."
Aké škody a komu táto situácia spôsobuje a ešte môže spôsobiť?
"V prvom rade ide o priame straty pre členov depozitára, obchodníkov s cennými papiermi, ako aj burzu cenných papierov. Tie plynú z nerealizovania transakcií so zaknihovanými cennými papiermi. Ďalej sú to možné straty pre investorov, spôsobené neschopnosťou realizovať predaj alebo nákup zaknihovaných cenných papierov. V neposlednom rade sú to nepriame straty pre účastníkov trhu, ktoré plynú z možnej straty dôvery domácich aj zahraničných investorov v náš kapitálový trh. V konečnom dôsledku sa terajšia situácia môže premietnuť aj do zhoršenia ratingu krajiny ako takej."
Kedy predpokladáte, že by sa obchodovanie mohlo obnoviť?
"Dúfam, že v čo najkratšom možnom čase. Je to v záujme všetkých účastníkov kapitálového trhu. Lenže riešenie a nápravu terajšieho stavu majú v rukách kompetentné orgány."
JANA BRONDOŠOVÁ