e už zverejnené 59. miesto Slovenska vo svetovom indexe korupcie zahŕňajúceho 133 štátov. Susedné Česko je na 54. mieste.
Na čele svetovej tabuľky sú ako najčistejšie štáty Fínsko, Island a Dánsko. Naopak na konci sú Haiti, Nigéria a Bangladéš. Tohtoročná ročenka sa venuje konkrétnej politickej korupcii a jej autori uvádzajú, že voči nej nie je nikto imúnny. "Politická korupcia podkopáva nádej na prosperitu a stabilitu rozvojových krajín a poškodzuje globálnu ekonomiku," povedal včera predseda Transparency International Peter Eigen.
Organizácia pripravila aj tabuľku najskorumpovanejších politikov posledného dvadsaťročia, ktorú vedie bývalý indonézsky prezident Suharto s 15 až 35 miliardami spreneverených dolárov. Na druhom mieste je bývalý prezident Filipín Ferdinand Marcos (5 - 10 miliárd dolárov). Z európskych politikov je najvyššie na piatom mieste svetovej tabuľky bývalý srbský prezident Slobodan Miloševič s miliardou dolárov.
Problémy s korupciou sú pri nových členských krajinách únie podľa Transparency International horšie, než uvádza Európska komisia vo svojich správach. Tlak komisie pomohol tomu, že tieto krajiny ratifikovali príslušné medzinárodné dohody. Ale legislatívny proces býval nedbalý a často chýbajú donucovacie mechanizmy.
Podľa Transparency International je nepravdepodobné, že sa situácia zmení so vstupom do EÚ, pretože únia sama nemá premyslený protikorupčný systém. Len čo sa nové krajiny stanú členmi, bude musieť komisia prestať uplatňovať dvojaký meter, podľa ktorého od kandidátov vyžadovala protikorupčné opatrenia, ktoré nastávajúci členovia neboli povinní prijať.
Transparency International cituje správu monitorovacieho programu Inštitútu pre otvorenú spoločnosť, podľa ktorého existuje korupcia aj v oblastiach, ktorým sa Brusel dosiaľ príliš nevenoval, napríklad pri tvorbe zákonov. Ťažkosti podľa organizácie vyplývajú i z pomerne vysokej tolerancie skorumpovaného správania verejnosti a nedostatku nezávislých médií. (čtk)