."
V niektorých firmách sa vraj odborári pokúšajú o utajené členstvo. Ľudia sa prihlásia do odborov, notár ich zapíše a odborárski bossovia idú do firmy len so zápisnicou, že vo firme sú odbory. Aj na základe toho, že ľudia do odborov vstúpia, iba ak im zaručia anonymné členstvo, sa podľa Machynu dá povedať, že ľudia sa boja. "Potom vyjednávame o kolektívnej zmluve, robíme kontroly a ľudia nemajú taký strach. Je to však len pomocná barlička a udržiavať odbory dlhodobo takýmto spôsobom, je problém."
Zamestnávatelia často zamestnancov zneužívajú, ale tí s nimi nechcú ísť do sporov. Neraz totiž nemajú inú možnosť, ako chodiť do práce za akýchkoľvek podmienok. "Naši ľudia chodia po podnikoch, vieme, čo sa kde deje. Ale presvedčiť zamestnancov, aby hovorili aj oficiálne a podali žaloby, je problém," hovorí Machyna. "Ak máme pomôcť, zamestnanci nám musia dať plnú moc a dokumenty."
Mnohé spory sa im však predsa podarilo urovnať. "Napríklad vo firme na Záhorí, kde ženy nemohli ísť mimo určenej prestávky ani na toaletu, lebo im zato strhli prémie. Vyriešili sme to rýchlo, lebo vedenie bolo ústretové. Niekedy ani vedenie nemusí vedieť, čo sa deje dolu."
Sú aj zamestnávatelia, ktorí v zime šetria na kúrení a zamestnancom dávajú vitamíny, nech neochorejú. V niektorých firmách majú na vrátnici dvojo "štikačiek". Jedny "oficiálne", kde je označený normálny čas, ktorý ľudia majú odpracovať, a druhé so skutočne odpracovanými hodinami.
Do Žiliny sa chystá kórejská automobilka Kia, v Galante bude európska centrála firmy Samsung. Machyna oceňuje zahraničné investície, ale s kórejským prístupom k zamestnancom podľa neho doteraz nemali dobré skúsenosti. "Mali sme tu už spoločnosti, ktoré sa nás zo začiatku snažili kúpiť, potom odbory vo firme úplne zlikvidovali, aby si utvorili maximálny priestor na podnikanie podľa svojich predstáv." (rf)