Španielsko trúchlilo, politici rokovali

MADRID - Trúchliace Španielsko a svetoví politici sa včera rozlúčili so 190 obeťami teroristických útokov z 11. marca v Madride. Pred a po omši sa však viedli tvrdé rokovania. Politici využili príležitosť, aby sa stretli s budúcim španielskym premiérom .

Tisíce Madričanov sledovali pohreb na troch veľkoplošných obrazovkách. Málokto sa ubránil slzám. FOTO - REUTERS

MADRID - Trúchliace Španielsko a svetoví politici sa včera rozlúčili so 190 obeťami teroristických útokov z 11. marca v Madride. Pred a po omši sa však viedli tvrdé rokovania. Politici využili príležitosť, aby sa stretli s budúcim španielskym premiérom Josém Luisom Zapaterom.

Na samotnom obrade v madridskej katedrále Almudena sa zúčastnilo najmenej 1500 ľudí. Okrem príbuzných prišlo mnoho zahraničných hostí - prezidentov, šéfov vlád a ministrov mnohých štátov. Ich účasť bola označovaná za signál, že Európska únia, Spojené štáty a ďalšie krajiny prikladajú zásadný význam boju proti terorizmu ako nebezpečnému a deštrukčnému javu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Do Madridu prišli britský premiér Tony Blair, francúzsky prezident Jacques Chirac, nemecký kancelár Gerhard Schröder, taliansky prezident Carlo Azeglio Ciampi a americký minister zahraničia Colin Powell. Slovensko zastupoval slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.

Priebeh ceremónie bol prenášaný na tri rozmerné televízne obrazovky umiestnené pred katedrálou, v Kráľovskej záhrade a v oblasti Puerta del Sol v centre Madridu tak, aby obrad mohli sledovať i tisíce zhromaždených Madridčanov. Štátna televízia dopĺňala zábery z obradu zoznamom mien všetkých 190 obetí.

Počas smútočného obradu panovala v katedrále veľmi pohnutá atmosféra. Agentúry zaznamenali, že španielska kráľovná Sofia počas omše plakala, kráľ mal chvíľami tvár zakrytú vreckovkou a jedna z prítomných sa vzlykajúc zrútila. Po skončení omše kráľovský pár i ostatní členovia panovníckej rodiny prešli k pozostalým: každému podali ruku, niektorých na znamenie smútku pobozkali na tvár.

SkryťVypnúť reklamu

Pred omšou sa designovaný premiér Zapatero stretol s Blairom, prvým zo šiestich zahraničných lídrov, s ktorými má prediskutovať svoje rozhodnutie stiahnuť španielske vojenské jednotky z Iraku. Blair a Zapatero, obaja v smútočnom čiernom oblečení, sa stretli v kancelárii dolnej komory španielskeho parlamentu bez akéhokoľvek vyhlásenia pre médiá. Po omši mal Zapatero 45-minútové stretnutie s Powellom, na ktorom potvrdil svoj úmysel stiahnuť koncom júna z Iraku 1300 členov španielskeho kontingentu medzinárodných síl, ak tam ústrednú úlohu neprevezme Organizácia Spojených národov.

Schröder prijal túto informáciu s porozumením. "Je to suverénne rozhodnutie španielskej vlády, ktoré treba rešpektovať. A ja toto rozhodnutie rešpektujem rád."

SkryťVypnúť reklamu

(mim, čtk)

Atentáty sú zrejme činom marockých extrémistov

MADRID - Po takmer dvoch týždňoch vyšetrovania teroristických útokov v Madride si je španielska polícia takmer istá, že útoky boli činom marockých islamských radikálov. Podľa agentúry Reuters je priskoro povedať, kto ich nariadil. Policajti identifikovali päť z ôsmich ľudí, o ktorých sa domnievajú, že madridské atentáty spáchali vrátane vodcu ich bunky. Na troch z piatich identifikovaných bol už zatykač vydaný, dvaja zvyšní (Džamál Zugam a Abdar Rahím Zbach) sú už vo väzbe. Pre podozrenie zo zapojenia do atentátov na štyri vlaky, pri ktorých 11. marca prišlo o život takmer 200 ľudí a zranených okolo 1900, bolo pôvodne zadržaných 15 mužov. Dvoch neskôr prepustili, vo väzbe zostáva 13 mužov, z ktorých desiati sú práve Maročania, dvaja Indovia a jeden Španiel.

SkryťVypnúť reklamu

Bezpečnostné sily sú presvedčené, že skupina je napojená na teroristickú sieť al-Káida Usámu bin Ládina alebo inú radikálnu organizáciu. Napriek tomu zatiaľ nevedia, kto útok financoval alebo naň vydal rozkaz. Nepoznajú ani špecifickú ideológiu, ktorá za atentátmi vlastne stojí. "Inšpirácia, ideologická podpora prišla zvonku Španielska," poznamenal iba zdroj blízky vyšetrovaniu. "Všetko ukazuje na Maroko, ale radikálny islamský svet je veľmi komplexný." A preniknúť do podzemnej siete extrémistických skupín je veľmi ťažké.

(čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 652
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 423
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 731
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 312
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 426
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 703
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu