BRATISLAVA - Posilňovanie slovenskej meny sa v stredu zastavilo na úrovni 40,14 koruny za jedno euro. Koruna sa pri slabom obchodovaní ustálila na tejto úrovni po tom, ako guvernér centrálnej banky Marián Jusko odmietol komentovať výrazné posilňovanie z posledných dní, keď mena znovu a znovu prepisovala historické rekordy.
Od neúspešného hlasovania o nedôvere ministrovi financií koruna voči euru spevnela zhruba o percento. Postupne sa vytráca aj pôvodná nervozita z nastávajúceho referenda. "Zahraničné banky, ktoré nákupmi korún zlepšujú kurz, sa prestávajú obávať o výsledok plebiscitu a rátajú s tým, že hlasovanie bude neplatné pre nízku účasť," myslí si díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal.
Trhy teraz čakajú najmä na zajtrajšie zasadanie bankovej rady Národnej banky Slovenska. Tá by mala rozhodnúť o výške kľúčovej úrokovej sadzby, ktorá je dnes na úrovni 6,00 percenta.
Ekonómovia čakajú, že centrálna banka túto sadzbu zníži aspoň na 5,75 percenta. Po jej znížení už volajú niekoľko týždňov. Nižšie úroky by totiž znížili atraktivitu koruny v očiach investorov a spomalili alebo zastavili by jej posilňovanie, čo by pomohlo vývozcom. Taktiež by mohli zlacnieť úvery a pomôcť tak v oživení investičnej aktivity, ktorá minulý rok stagnovala.
"Hovorí sa, že NBS by mala sadzby znížiť aspoň o štvrť percenta. Takýto zásah by podľa mňa korunou nepohol. Očakávania nižších sadzieb sú také silné, že prípadné zníženie je už v kurze započítané," hovorí Zabadal. Korunou by podľa neho mohlo zamávať oveľa výraznejšie zlacnenie peňazí, možno až o celý percentuálny bod.
Analytik ČSOB Marek Gábriš si tiež nemyslí, že štvrťpercentné zníženie kľúčovej sadzby by zastavilo posilňovanie koruny. "Také symbolické zníženie by mohlo dokonca paradoxne vyvolať ďalšie posilnenie. Hráči na trhu by ho totiž mohli vnímať ako akýsi prejav chýbajúcej odvahy prijať razantnejšie opatrenia," povedal.
"Najvýraznejšiu reakciu trhu očakávam v prípade, ak NBS nechá sadzby nezmenené. To by sa koruna veľmi rýchlo pokúsila preraziť úroveň 40 Sk za euro," dodáva Zabadal.
Ako poznamenal ekonóm ČSOB, zrejme sa netreba báť, že by Národná banka svojimi zásahmi vyvolala výrazné oslabenie koruny. "Nič nenasvedčuje tomu, že by silná koruna ekonomike škodila. Centrálna banka sa preto bude zrejme snažiť len spomaliť posilňovanie," povedal. Podľa neho by sa tak nemala opakovať situácia spred dvoch rokov, keď tesne pred letnou sezónou NBS vyvolala výrazné oslabenie meny a predražila tak ľuďom dovolenky.
MARTIN JAROŠ