BRATISLAVA - Tisíckorunáčku pre dôchodcov hodnotia analytici ako nesystémový a populistický krok. Rovnaký názor majú aj penzisti. Minister financií odmieta tvrdenie, že ide o cielený krok pred referendom, a zároveň hovorí, že si stojí za názorom, že nejde o systémový postup, ktorý vyslovil, keď o jednorazovej dávke začala hovoriť SMK.
"Doteraz minister Mikloš tvrdil, že nie sú peniaze. Ak to (vyplácanie dávky) oznámi pred voľbami a referendom, je samozrejmé, a tak to chápeme aj my, že sa z neho stal populista," hovorí Kamil Vajnorský, predseda Jednoty dôchodcov. Tvrdí, že ide o "absolútne nesystémový krok", keďže neprináša dôchodcom zlepšenie do budúcnosti, na rozdiel od zvýšenia dôchodkov. Priznáva však, že dávka môže niektorých ľudí ovplyvniť.
"Minister plní dohodu. Návrh predkladá na základe pozitívneho vývoja rozpočtu, tak, ako sa to dohodlo na koaličnej rade v januári," tvrdí hovorca ministerstva Peter Papánek.
Hoci o dávke rozhoduje štát, a nie SDKÚ sama, Mikloš to, že má peniaze pre dôchodcov, oznámil na straníckej tlačovke. K dávke by sa však radi prihlásili všetci koaliční partneri. "V koalícii zazneli výhrady, že to minister financií prezentoval sólo na tlačovke SDKÚ, hoci prvý začal o tom hovoriť iný koaličný partner a námet vznikal ako dohoda na stretnutí koaličných klubov," povedal podpredseda ANO Ľubomír Lintner.
Jednorazovú dávku pre dôchodcov ako kompenzáciu za vplyv reforiem schválila v utorok koaličná rada. Dôchodcovia by ju mali dostať v júni. Analytik Ústavu pre výskum verejnej mienky Pavol Marchevský vidí medzi blížiacim sa referendom o predčasných voľbách a vyhlásením o dávke "kauzálnu" súvislosť. "Najmä keď až doteraz bol minister financií neoblomný a odmietal ju."
"Je to súčasť kampane," hovorí analytik agentúry MVK Pavel Haulík. Referendum to však podľa neho neovplyvní, pretože "slovenský volič reaguje, až keď má peniaze v peňaženke".
Mierne to môže pomôcť koalícii v prezidentských voľbách, ktorých sa mieni zúčastniť viac voličov, nielen tí, ktorí sú nahnevaní na vládu. Dávka ich môže ovplyvniť, aby "neemigrovali k opozícii, predovšetkým ku kandidátovi, ktorý najviac oslovuje voličov v dôchodkovom veku - Vladimírovi Mečiarovi."
Koaličná rada sa tiež dohodla na skoršej valorizácii rodičovského príspevku a zvýšení dávky pre zdravotne postihnutých, ak sa udrží pozitívny vývoj ekonomiky. Ministerstvo práce súhlasí. Hovorca Martin Danko tvrdí, že peniaze na zvýšenie dávok pre postihnutých môže priniesť práve úspešná reforma, lebo pomoc dostávajú adresnejšie tí najohrozenejší.
Tieto rozhodnutia analytici nedávajú do súvislosti s referendom, ale s dlhodobejším zámerom - prípravou na voľby. Koalícia si podľa Haulíka "začína uvedomovať, že sa blíži druhá polovica volebného obdobia a voličom treba ponúknuť aj niečo sladšie ako len trpké reformy".
Kto dostane tisíc korún
Tisíckorunovú dávku ako kompenzáciu dôsledkov reforiem nedostanú iba starobní dôchodcovia, ale aj poberatelia ďalších druhov dôchodkov, teda predčasných starobných, invalidných, vdovských a vdoveckých, sirotských, dôchodku manželky a sociálneho dôchodku. Jednorazový príspevok dostane iba raz ten dôchodca, ktorý poberá naraz viacero druhov dôchodkov.
Jednorazový príspevok dostanú dôchodcovia v dvoch termínoch. Tí, ktorým boli dôchodky priznané do 1. júla toto roku, dostanú tisíc korún v júli. Tí, ktorým budú dôchodky priznané od júla do konca decembra tohto roku, dostanú tisíc korún v prvej splátke dôchodku po jeho priznaní.
Na kompenzáciu treba 1,2 miliardy, ktoré poskytne Sociálnej poisťovni vláda z rozpočtu. (haj)
Platí na slovenského voliča iba populizmus?
Po opozícii sa k populistickým krokom začína uchyľovať aj koalícia. Sociológovia sa však zhodujú, že slovenských voličov si možno získať aj inak.
"Chce to však systematickú činnosť, ktorej sa sprofanovane hovorí politická práca, a tá tu chýba. Strany sú veľmi slabulinké," hovorí Haulík. Straníci nevyvíjajú dostatočnú činnosť v regiónoch, s voličmi komunikujú iba cez médiá, nemajú dlhodobé volebné programy, iba základné tézy. "Vo vzťahu k voličovi teda improvizujú, preto, keď sa dostanú do problémov, pomáhajú si populizmom." Nedá sa však povedať, že na všetkých voličov populizmus platí. "To by tu boli iba takéto strany, a tak to nie je."
Sociológ Michal Vašečka hovorí, že strany len využívajú marketing, čo budú robiť iste aj v budúcnosti. Mnohé však podľa neho majú dlhodobé vízie, ktorých sa držia, a "marketingovými čerešničkami", akou je aj jednorazová dávka pre dôchodcov, "rady vykrývajú straty, ku ktorým dochádza pri presadzovaní týchto vízií".
Vašečka hovorí, že pre niektoré strany je víziou, pre ktorú sú ochotné "stratiť nejaké body u voličov", dokončenie reforiem, pre iné ich zastavenie alebo zmena. Pre sociálnodemokratické strany to môže byť sociálna súdržnosť spoločnosti. (haj)
Čo hovorili
Dávka dôchodcom
január 2004
dávku 1000 korún navrhla dôchodcom Edit Bauer z SMK, podmienila ju poklesom nezamestnanosti. Časť peňazí mala ísť z rozpočtu, ak nezamestnanosť klesne viac, ako sa očakávalo, časť z prebytkov Sociálnej poisťovne,
ministerstvo financií označilo návrh SMK za nesystémový krok, ktorý by zvýšil deficit verejných financií,
február 2004
poslankyňa SF Ľubica Navrátilová navrhla dôchodcom 2400 korún z prebytkov poisťovne,
ministerstvo práce vyhlásilo, že prebytky by sa mali radšej použiť na vytváranie rezerv pre vyplácanie dôchodkov z prvého piliera. Upozornilo, že dôchodky sa majú každoročne valorizovať podľa zákona o sociálnom poistení. Danko neskôr pripustil, že ak štát pre pokles nezamestnanosti ušetrí, dávka je možná.