poznať základné technické parametre jednotlivých komponentov. Murovacie materiály tvoria iba 10% z celkovej ceny rodinného domu, ale ich správny výber ovplyvní finančnú náročnosť prevádzky domu z dlhodobého hľadiska.
Pri výbere murovacieho materiálu si stavebník musí všímať hlavne tepelný odpor, schopnosť akumulácie tepla a difúzny odpor, teda schopnosť steny udržať si alebo odčerpať nadbytočnú vlhkosť. Dôležitá je tiež pevnosť, požiarna odolnosť, objemová stálosť a zvukovo-izolačná schopnosť. Najdôležitejším technickým parametrom, ktorý vykazuje schopnosť tepelnej izolácie materiálu, je súčiniteľ prestupu tepla koeficient - k. Udáva, koľko tepla uniká cez 1 m2 steny pri teplotnom rozdiele 1°C, a čím nižšia je jeho hodnota, tým má konštrukcia vyššiu schopnosť tepelnej izolácie.
Pálená tehla
V našich podmienkach je obľúbeným materiálom dierovaná pálená tehla, ktorá má dobré tepelnoizolačné vlastnosti, aj dostatočnú pevnosť. Tvarovanie dierovania prešlo dlhodobým vývojom, čo zvýšilo kvalitu tehál. Pre jednotnosť výškových a šírkových modulov je praktické, ak sa stavebník rozhodne pre určitý murovací mate-riál od konkrétneho výrobcu a používa od neho celý komplexný program (nadokenné preklady, vencové tehly, stropné nosníky). Pri niektorých výrobkoch, ako sú napríklad keramické stropné vložky, možno uvažovať o cene, najmä ak betónový strop - monolitický alebo prefabrikovaný - vyjde lacnejšie a splní rovnaký účel.
Pórobetónové tvárnice
Určite sa pamätáte na sivý socialistický pórobetón? Tvárnice sa z neho vyrábajú aj dnes, ale ten súčasný je podstatne kvalitnejší. Základ tvorí kremičitý piesok a technológia výroby umožňuje spracovávať aj priemys-lové odpadové produkty. Veľkou prednosťou pórobetónových tvárnic je presnosť a ľahká opracovateľnosť, dajú sa rezať pílou i vŕtať. Materiál má výborný difúzny odpor, no vysokú počiatočnú vlhkosť, a tak treba na stavbe dodržať čas vyzretia.
Murovanie systémom strateného debnenia
Základom takéhoto murovania sú štiepko-cementové, drevo-cementové alebo polystyrénové duté tvárnice, ktoré sa spájajú nasucho a zalievajú betónovou zmesou. Pri niektorých typoch ich možno rezať do ľubovoľných tvarov. Výhodou je jednoduchá opracovateľnosť pred zaliatím, nízka na-siakavosť, ale po zaliatí nie je možné do konštrukcie zasahovať. Štiepko-cementové tvárnice sú dosť nepresné, a tak sa ich povrch vyrovnáva poly-styrénom, ktorý zlepšuje ich tepelno-izolačné vlastnosti.
Sendvičové murivo
Dnes sa považuje za najprogresívnejšie, pretože má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Ich zvýšenie sa dosahuje použitím tepelno-izolačného systému a to tak, že na vonkajšie strany budovy sa pridávajú ďalšie vrstvy stavebnej konštrukcie. Obvodový plášť možno zatepliť kontaktným alebo odvetraným tepelno-izolačným systémom. Pri prvom sa využíva prídavná zatepľovacia konštrukcia, pri ktorej sú jednotlivé vrstvy nanášané na seba a majú vzájomný plošný kontakt. Táto omietková technológia poskytuje dodatočnú povrchovú úpravu i zateplenie domu. Pri odvetranom tepelno-izolačnom systéme je prídavná zatepľovacia konštrukcia oddelená od pôvodného povrchu budovy odvetranou vzduchovou medzerou.
Sendvičové montované panely
K najosvedčenejším patria drevené a termo-oceľové systémy, ktoré sa skladajú z hotových montovaných panelov. Využitie montovaných sendvičových systémov má oproti murovaným viacero predností. Je to rýchlosť a ekologickosť výstavby, ekonomická výhodnosť využiteľná najmä pri katalógových sériových domoch.
Starý stavebný materiál
Pri výstavbe domu na mieste star-šieho objektu, ktorý treba demolovať, treba zvážiť, či sa ešte niečo nedá opätovne použiť. Odstránenie stavebnej sute a jej odvoz na skládku nie je lacnou záležitosťou a praktický stavebník môže využiť pri výstavbe nového domu aj staršie materiály, ktoré nie sú poškodené (drevo sa vždy zíde, rovnako aj kvalitné pálené tehly, ktoré nie sú poškodené).
Nech bude váš výber materiálu akýkoľvek, každý zo spomínaných má svoje prednosti i zápory. Osobne pri výstavbe rodinných domov preferujem tehlu alebo sendvičové murivo (či už v podobe sendvičových panelov alebo zatepleného muriva) a považujem trochu za paradox, ak sa ľudia z panelového bytu sťahujú do domu, ktorý má tiež betónové steny.
Pamätám si tiež situáciu, keď jeden výrobca spustil veľkú reklamnú kampaň a ponúkal široký a oproti iným značkám mimoriadne zaujímavý sortiment výrobkov. Ak však chcel stavebník použiť komplexný systém zistil, že ešte nefunguje linka na niektoré produkty, výrobca nemal dostatočnú distribučnú sieť, veľa vecí bolo treba dovážať a doprava materiál tak pre-dražila, že sa oplatilo nakupovať od iného výrobcu. S dostatkom informácií pred výstavbou predídete zbytočným komplikáciám. n