polícia vo veci dodnes nerozhodla. Na podanie vysvetlenia si ju zavolala pred dvoma týždňami - po štyroch mesiacoch.
Právnik Tomáš Kamenec hovorí, že polícia postupuje zle. Rozhodnúť mala do 30 najneskôr 60 dní. "Ak je vodičský preukaz predbežne zadržaný na štyri mesiace, ide z môjho pohľadu o šikanovanie občanov," povedal. Podľa neho je to príklad prieťahov v administratívnom konaní na úkor účastníka.
Šéf dopravnej polície v Dúbravke nám tvrdil, že je v tomto prípade všetko v poriadku a odovzdali ho krajskej polícii. Stalo sa tak 8. marca. "Už presne genézu toho neviem, ale všetky lehoty sú dodržané, pretože sa pani Poláková stále odvolávala a robila podobné veci," odpovedal policajt, prečo nebola dodržaná 30-dňová lehota na rozhodnutie.
Škoda vzniknutá pri nehode bola malá. Jedno auto malo škrabanec na blatníku, na druhom policajt odhadol škodu na 30-tisíc korún, tretie vyviazlo nepoškodené.
Účastníkov nehody si policajt postupne volal do auta. "Potom, ako si vypočul prvých dvoch, hneď mi povedal, že som na vine," hovorí vodička. Snažila sa ho presvedčiť, že za nehodu nemôže, na čo jej povedal, aby išla za ďalšími dvoma vodičmi a dohodla sa s nimi, aby vzali vinu na seba. "Nechápala som to. Keď on ako policajt rozhodne, že som na vine, prečo by som mala ísť za niekým, aby zobral vinu na seba."
Z komunikácie s policajtom mala pocit, že sa snaží vyšetrovanie ovplyvniť. Presviedčal ju, aby zaplatila pokutu dvetisíc korún. "Lebo inak - viete, čo sa môže stať, bude sa to naťahovať, zoberú vám vodičák, bude to trvať aj rok, zoberú vás na preskúšanie, to nemusíte urobiť a tak," povedal jej. Keď nakoniec chcela zaplatiť, odpovedal jej, že to už nie je možné, lebo všetko ohlásil do vysielačky.
Vodička mala pocit, že policajt čakal, že mu dá peniaze do vrecka. "Nič iné sa z toho nedá usúdiť." Podala naňho trestné oznámenie za zneužitie právomoci verejného činiteľa. Aj preto, že do zápisnice z nehody dal slová, ktoré nikdy nepovedala. Keď chcela vypovedať, odmietol ju vypočuť. (rp)