Ako poskytovať prvú pomoc učila v rámci kampane Červeného kríža aj Adriana Sklenaříková. Či postihnutý dýcha, najjednoduchšie zistíme podľa pravidla vidím-cítim-počujem. FOTO - ARCHÍV TASR
Štatistiky hovoria, že až 40 percent ľudí, ktorí zomreli pri autonehodách, by mohlo žiť, keby počas piatich minút dostali zodpovedajúcu prvú pomoc. Profesionálni záchrancovia prídu na miesto nehody približne za 3 až 20 minút, v odľahlých lokalitách a sťažených podmienkach to môže trvať dlhšie. Život a zdravie zranených dovtedy závisia od laikov, ktorí im správnym a rozumným zásahom môžu zachrániť život.
Dôležitá je už obhliadka a zhodnotenie stavu zranených. Podľa nepísaného pravidla postihnutí, ktorí kričia, nie sú v priamom ohrození života alebo sú v menšom riziku ako tí postihnutí, čo sú ticho.
Osobám v bezvedomí a bez zachovaných životných funkcií patrí prvá pomoc prednostne ešte pred telefonovaním na číslo 112.
Často sa zabúda na obhliadku blízkeho okolia, kde môžu ležať zranené osoby vymrštené z auta. Čím presnejšie informácie o veku a zraneniach osôb poskytneme dispečingu integrovaného záchranného systému, tým lepšia a pripravenejšia je práca profesionálnych záchranárov.